49 êtt eindelijk liet meest in de omstandigheden mogelijke comfort voor de verpleegden. Kaar een en ander werd de keuze van het materiaal en de verdere inrichting van de barakken door den toenmaligen Luitenant-Ko lonel der Genie J. Ph. Ermeling bepaald, die verder voor, zooveel noodig in overleg met de Geneeskundige dienst, naar de gestelde eischen het later in Atjeh opgericht veldhospitaal ontwierp, hetwelk daar ten volle aan de verwachting heeft beantwoord. Als algemeene beschrijving van dit ontwerp diene het volgende: Elke hospitaalbarak is eene 4,5 M. breede loods, waarvan de ge binten, op 2 M. onderlingen afstand, op houten slapers staan. De samenstelling en afmetingen van deze gebinten blijken uit de teekening. Bij deze constructie wordt aan weerszijden een afdak van 2,50 M. breedte verkregen en is de vereischte ventilatie tusschen hoofd- en afdak verkregen. Behalve door dit afdak worden de lijders tegen regeninslag, zonneschijn en wind beschut door zeilen, met de onderzijde aan piketten bevestigd. De indekking van de barak geschiedt met gegolfd gegalvaniseerd plaatijzer of rolijzer op dakbeschotdie der afdakken met gerabatteerde planken; de eerste ijzersoort verdient den voorkeur, dewijl daarbij nog eenige ventilatie tusschen ijzer en dakbeschot mogelijk is. Men heeft deze materialen gekozen, omdat zij gemakkelijk mede te voeren en licht aan te brengen zijn. Het dakbeschot beveiligt de zieken tegen de uitstralende warmte van het ijzer; het ijzer zelf verzekert hun een waterdicht dak. Voor de galerijen is de volkomen waterdichtheid geen vereischtemen kan dus bij deze het ijzer weglaten. De inrichting der ligplaatsen voor de zieken eischt hier nog afzon derlijke vermeldingomdat zij voor een veldhospitaal van veel belang mag heeten. Het is toch, zoo al niet onmogelijk, zeker aan groote bezwaren onderhevig om te velde kribben en fournitures voor de zieken mede te voeren. Bovendien was het wenschelijkde ligplaatsen tevens te doen dienen tot versterking der constructie van de barak zonder dat, door gemis aan eenvoud in de samenstellingde verplaats baarheid en de spoedige oprichting der barak mochten lijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 58