585 den zijn geweest, maar dat de Rijksbestierder die quaestie zonder hunne voorkennis met den Resident had afgehandeld. Indien dit voorgeven gegrond isheeft voorzeker het niet voldoen der verschul digde pacht aan de Yorsten, waardoor velen hunner onderdanen ruim anderhalf jaar van inkomsten verstoken zijn geweest, veel toe gebracht tot het ontstane misnoegen. Uit hetgeen wij hierboven hebben aangevoerd, kan dus worden afgeleid, dat de in 1825 uitgebroken onlusten hoofdzakelijk zijn uitgebroken Eerstens door de aanwezigheid van een minderjarigen vorst, waar door partijschappen ontstaan en daden gepleegd zijn, die het verband van het bestuur uiteengerukt en de bevolking onderdrukt hebben. Ten tweede door de plaats gehad hebbende verhuur der landerijen waardoor een voornaam gedeelte der hoofden, Regenten en Prinsen, gedurende verscheidene jaren van hunne inkomsten werden verstoken. Ten derde door het bestaan eener drukkende belastingde gehate tolpoortenwaardoor de bevolking in het algemeen gekneveld en tot de diepste ellende en armoede gezonken is en alzoo de eerste gele genheid de beste heeft aangegrepen om zich van hare onderdrukkers te bevrijden. Ten vierde door het niet voldoen der pacht voor de landen Dja- harangha en Karang Kobar, hetgeen bij de Djokdjasche voogden de natuurlijke veronderstelling heeft doen geboren worden, dat wij deze evenals de vroeger ontnomen landenzonder daarvoor eenige vergoeding te geven, verlangden te bezitten. Eindelijk volgde uit dit alles, zoomede uit de wijze, waarop de zaken in Djokdjakarta werden behandeldhet besluit, dat bij de Djokdjasche grooten de gedachte is ontstaandat het Gouvernement zich van lie verlede van het Djokdjasche rijk trachtte meester te maken. Onder deze omstandigheden was er voorwaar weinig noodig om het dweepzieke karakter van Dipo Negoro tot een uiterste te vervóeren want zoovele andere oorzaken, die te gering zijnom bij de genoemde te worden verhandeld, doch samen genomen een vrij belangrijken factor Waarover sommige niet altijd juist ingelichte schrijvers, die er van den oorlog op Java gevonden wordengewoonlijk reppen. Tusschen oorzaak en aanleiding bestaat bovendien verschil. Het belang van het geheimzinnige batig-saldobestuur

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 592