50 Op grond van dien werd door den ontwerper nitgedaclit en na ver schillende overwegingen en beproevingen voor liet veldhospitaal toegepast eene inrichting met brancard-hangmatten, welke inrich ting de grondslag der constructie is geworden en aan deze loodsen haar eigenaardig karakter gegeven heeft. Deze inrichting bestaatwat de vaste deelen aangaatuit a. een doorgaanden regel, die in het midden der loods met den bovenkant 0,8 M. boven den beganen grond aangebrachten door op de slapers der gebinten rustende stijltjes gesteund wordt b. regels, welke tegen den binnenkant der hoofdstijlen, met den bovenkant op 0,7 M. boven het maaiveld met bouten worden bevestigd; deze regels verzekeren de stijfheid van het geheel; zij hebben eene lengte van ruim driemaal de breedte van een brancard-hangmat. De wijze, waarop de brancard-hangmatten in de loods moeten worden geplaatst, blijkt uit de teekening; zij volgde, even als de hoogten der bovengenoemde regels, uit den door de Geneeskundige dienst gestelden eisch, dat de zieken van ééne zijde gemakkelijk te naderen moeten zijn, en, zonder te veel inspanning voor den geneesheer, behoorlijk onderzocht moeten kunnen worden. De brancard-hangmat bestaat uit twee boomen en een zeildoekzak de boomen worden, voor zoover zij in den zak steken, rond, doch voor de' gedeeltenwaarmede zij op de regels rustenvierkant bewerkt ter vergemakkelijking van het vervoer is elke boom aan de uiteinden handvatvormig afgewerkt. In elk der vierkant bewerkte gedeelten van de boomen is een ijzeren pen gestokendie 7 cM. beneden den boom uitsteekt. Dit uitstekend gedeelte van de pen past in gatendie in de regels geboord zijnop deze wijze wordt de vaste stand van de brancard-hangmat vol komen verzekerd. Indien men bevreesd is voor het te veel doorzakken of afschuiven van dunne zakkendan kunnen daaraan nog lussen gemaakt worden, welke men haakt aan de boven den boom uitstekende gedeelten dei- pen en aan op de regels te plaatsen houten knopjes of klampjes haakt. Door het gebruik van brancard-zakken wordt het gewicht van den lijder op dubbel zeildoek overgebrachtdientengevolge kan men leni ger en gemakkelijker te wasschen doek bezigen dan het zeildoek, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 59