597 nomen. Op dien toestand nu is onze Indische legerorganisatie ge baseerd, maar ook op niets meer. Elasticiteit bezit zij echter niet. Verkeert men soms in buitengewone toestanden, zooals met eene nroote expeditie of bij mobilisatie van het leger om de koloniën tegen een buitenlandschen vijand te verdedigen, dan moeten zooals trouwens reeds gebleken is de groote gebreken van die organisatie te voorschijn komen. Werd het reeds in 1830 beaamd, dat die organisatie ook in het ongunstigste geval een buitenlandschen oorlog, waarin Nederland betrokken wordt gebaseerd moet ziju, dat zij verband moet houden met het daarvoor vast te stellen verde digingsplan, de geschiedenis der laatste vijftig jaren heeft ons ge leerd, dat daaromtrent nog niets geregeld is. In dat geval alleen, dunkt onszou men voor het Indische leger van eene oorlogsorgani- salie kunnen spreken. Zoolang de beginselen daarvan nog niet eens behoorlijk geformuleerd zijn, is het natuurlijk onvruchtbaar, of liever onmogelijk, te willen zeggen, hoe de oorlogsorganisatie der Genees kundige dienst, die daarvan een onderdeel is, behoort te zijn. Wij kunnen dus thans alleen spreken van de voor de gewone toe standen aangenomen organisatie. Deze is gebaseerd op de behoefte, die de tegenwoordige organieke sterkte van het leger aan het per soneel der Geneeskundige dienst heeft. Over sommige harer onder- deelen moge men het in details, uit een wetenschappelijk oogpunt, oneens zijn, over het geheel, dat op de practische ervaring van meer dan zestig jaren gebaseerd is, kan, wat het al of niet voldoende dier behoefte betreft, weinig meeningsverschil zijn. Laat ons aanne men dat zij aan die behoefte voldoetmaar nietwat de haar te stellen eischen betreft, dat zij dus goed is. De organisatie van een corps omvat twee hoofddeelen: het per- soneele en het materieele gedeelte. Goed personeel is zeker hoofdzaakj maar met materieel, dat niet in alle opzichten goed en op de hoogte der hedendaagsche techniek is, blijft de organisatie gebrekkig. Zij moeteven goed wat het materieel betreftgelijken tred houden met de ontwikkeling der techniek. Wat bleek daarbij, sedert jaren, empirisch noodig te zijn? Yooral in Indiëwaar men, over het algemeen, veel waarde hecht aan de empirische wetenschap, behoort die vraag met allen ernst beantwoord te worden. De hoeveelheid van

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 604