598 - het materieel in Indië zal, dit meenen wij uit andere gegevens te mogen afleiden, die voor het overige materieel van het leger ook gelden, zeker niet onaanzienlijk zijn; maar is alles in den waren zin des woords bruikbaar Is het overeenkomstig de tegenwoordige eischen der genees- en heelkundige wetenschap Of deskundigen in openbare geschriften het tegendeel aangetoond hebben, is ons niet bekend. Hier te betoogen, dat van eene doelmatige samenstelling van chirurgale instrumenten of eene goede inrichting der verschillende transportmid delen en een voldoend aantal er van het lot der zieke en gekwetste militai ren dikwerf afhangt, achten wij overbodig werk. Dat weet iedereen, Over de qualiteit van sommige genees- en heelmiddelen zwijgen wij. En wij zwijgen verder, ook met het oog op het algemeene karakter van dit tijdschrift, over het materieel hoe gaarne wij daarover anders in beschouwingen zouden zijn getreden, vooral over de verschillende transportmiddelen omdat wij op dat gebied de gebreken daarvan niet zoo goed zouden kunnen aantoonen als de man, die op dit oogenblik aan het hoofd der Indische militaire Geneeskundige dienst staat, en omdat wij in dien man het volste vertrouwen stellen en overtuigd zijn, dat hij niet in gebreke zal blijven, te vragen wat noodig is. "Wie hem, den flinken chef, de Geneeskundige dienst op het oorlogsterrein in Atjeh heeft zien dirigeeren en de vele moeilijkheden en zelfs tegen werking moedig het hoofd bieden, die hij niet het minst van toen malige militaire autoriteiten ondervond, weet ook, dat hij tot die chefs behoort, die in hunne opinie niet anders dan uit wetenschappelijke overwegingen wijziging brengen. Yan zoo iemand is een ontwerp tot doeltreffende organisatie der Indische militaire Geneeskundige dienst te verwachten. Op welken grondslag moet de organisatie der Indische militaire Ge neeskundige dienst afgescheiden van wat men in Inclië verstaan moet onder gewone en buitengewone toestandenafgescheiden van legersterkte en formatiecijfers gebaseerd zijn? 1. De goede toepassing van de leer der hygiene. 2. De tijdige en behoorlijke verpleging van zieke en gewonde mili tairen. 3. Eene goede regeling der evacuatiedienstin de eerste plaats tot vermijding van besmetting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 605