599 Daaruit volgt, dat bij eene goede organisatie voor Indië op den voorgrond bebooren te treden de volgende vragen a. Wat moet voor de eerste hulp te velcle worden georganiseerd- b. Welke organisatie en inrichting moeten de beweegbare hospitalen te velde ambulances of hospitaalschepen hebben. c. Wat moet gedaan worden voor eene doelmatige evacuatie naar de permanente hospitalen. d. Hoe behoort de schakeering te zijn van het personeel der mi litaire Geneeskundige dienst. Is het in Indië overbekenddat vele ziektente velde voornamelijk het gevolg zijn van slechte verpleging, ongezonde landstreken en onoordeelkundige handelingen van troepenaanvoerderstoch wordt niettemin nog steeds veel te weinig op de eischen der hygiene gelet. Hijdie of eene expeditie organiseert of die aanvoert, heeft op tactische en strategische eischen niet alleen, maar ook op hygiënische eischen te letten, 't Is soms zeer moeilijk, te zeggen welke als hoofdeisch te beschouwen is; in Indië echter, tegenover een Inlandschen vijand, niet zoo moeilijk als in Europawaar de oorlog bovendien een sneller verloop heeft, en alles spoediger beslist kan zijn. Zeker is het, dat soms onder eene gloeiende hitte of een zwaren regen marschen gemaaktop drassig terrein bivouacs betrokkentusschen moerassen lentings opgericht worden, kortom overspanning en vermoeienis aan de orde zullen zijn, en ongezonde streken nooit vermeden zullen wordenindien slechts tactische en strategische eischen waren te ont zien. De mensch kan echter zooals Generaal Pel dat door zijn eigen dood heeft laten zien slechts tot zekere grens door zijne eigene wilskracht of door het voorbeeld van anderen, kunstmatig, voor bepaalde oogenblikken opgewekt, tot bovenmatige inspanning worden gedreven. Hij, die nu bij de organisatie of aanvoering van eene expeditie te weinig let op den physieken toestand zijner troepenmet de eischen der hygiene spot, zijn raadsman op het gebied der Ge neeskundige dienst niet dien invloed op den algemeenen gang van zaken toekent, voor zooveel deze in het belang der gezondheid van de troepenmacht noodig isweet de hygiënischetactische en stra tegische eischen niet met elkander te combineeren en zal daardoor zijne verantwoordelijkheid grooter, zijne taak moeilijker maken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 606