600 Eene tijdige en behoorlijke verpleging omvat te velde de gevallen op marschop liet bivouac of in bentings en in gevecht. Tot de ele menten der hulp van de Geneeskundige dienst aan den zieken of gewonden militair in deze gevallen behoort niet alleen de arbeid van den eigenlijken artsmaar ook van hen, die dezen daarin moeten bijstaan vooral wanneer het geldt de eerste liulp te veldebij gevechten meer dan bij marschen, de hulp voor het opzoeken der gekwetsten en doo- den, het leggen van noodverbanden, zoo noodig, en het vervoeren der patiënten naar de verbandplaats, waarvoor noodig zijn dragers en brancards (tandoes, raderbaren, enz.) middelen voor het voorloo- pig verband en de personen om dit verband te leggen, de dragers te surveilleeren en het in de voorloopige rustplaatsen brengen dei- gekwetsten te dirigeeren. De arts kan dit alles niet doen of nagaan niet alleen, maar het is ook beter, dat anderen dat voor hem doen. De arts behoort op de verbandplaatsen en in de veldambulances te zijn, waar hij de gekwetsten voorloopig behandelt, de hoogst noodige operatiën verricht en de gewonden vervolgens naar de hoofdambulance te velde (of het ziekenschip) opzendtop het terrein van het gevecht zelf moet hij zich zoo weinig mogelijk bevinden; daar is zijn werk kring niet evenredig aan de kunde, die hij bezitten moet, maar hij kan ook op de verbandplaats veel grootere diensten verrichten. Ie der zal ons begrijpen wat wij onder dat hulppersoneel verstaan en dat wij in de eerste plaats de ziekendragers noemen. Ja, die zijn in Indié te velde ook te vinden, maar het zijn of gewone soldaten of dwangar beiders Niemand ontkent het groote nut van de aanwezigheid van dit element, maar niet allen weten wat een geoefende ziekendrager waard is en welke opleiding zoo iemand moet ontvangen. In Indië is daarvan nog geene sprake. De taak van den ziekendrager en hulp ziekendrager moet zijn, de gekwetsten gedurende en na het ge vecht op te zoeken, hen te verkwikken en, bij ontstentenis van een onderofficier der hospitaalsoldaten, het eerste verband te leggen. Die onderofficier bij elke compagnie Infanterie b. v. minstens 1 in te deelen is de Lazarethgehülfe van het Duitsche leger, de rech terhand van den bij elke afdeeling (b. v. een bataljon) veldtroepen in te deelen officier van Gezondheid, de persoon, aan wien bij dat leger gewoonlijk de behandeling der in den regel onbeduidende en

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 607