601 in aantal geringe ziekten op marsch wordt overgelaten. Dit onmis baar element van hulp is in Indië alleen bij naam bekendHoe kan het ook anders? Saniteitsdetachementencompagniën hospitaalsolda ten bestaan hier niet! Tot de saniteitstroepen behooren ook de ziekenverplegers en zie kenoppassers. Zijn deze per compagnie, eskadron of batterij gewoonlijk overbodig, bij de ambulances en op de ziekenschepen zijn zij daarentegen onmisbaar. Ons personeel ziekenverplegers en ziekenoppassers bestaat uit Europeesche en Inlandsche onderofficieren en mindere militairen, Europee- sche burgerpersonen, vrije Inlanders (d. z. geene dwangarbeiders, duslw- landsche burgerpersonen) en Chineezen; zoodanige organisatie is zoo hete rogeen mogelijk en laat veel te wenschen over. Het gebrekkige daarvan komt vooral uit, als men weet, dat, bij incompleet van mi litair hospitaalpersoneel beneden den graad van onderofficier, in hunne plaats in dienst worden genomen „vrije Europeanen en daarmede ge- lijkstaanden, zoomede Chineezenin stede van Europeesehen vrije Inlanders in stede van Inlandsch militair personeel. Zijn er plaat selijk geene vrije lieden (wij moeten hier de anti-diluviaansche defi nitie van het administratiereglement textueel overnemen) te bekomen, dan wordt in het incompleet voorzien door tijdelijke tewerkstelling van infanteristen uit het garnizoen, die bij den plaatselijken militai ren commandant worden aangevraagd." Dit zijn dus menschen zon der eenige opleiding voor de hospitaaldienstKan men van zoodanige or ganisatie heil verwachten Gaat men slechts na hoe het permanent militair bedieningspersoneel der ziekeninrichtingen gerecruteerd wordt uit perso nen, die voor de actieve militaire (ook bureau en benting) dienst geneeskun dig afgekeurd zijn, dan zegt men met alle overtuiging neen. Hoe is men er toe kunnen komen, ook Chineezen daarvoor te bestemmen De chef der Geneeskundige dienst, die dat voorgesteld heeft, kende het karakter van den Chinees zeker niet. Zonder tegenspraak heeft deze, bij den gewonen, ruwen en zich dikwijls aan sterken drank overgevenden Europeeschen minderen militair vergeleken, te waardeeren eigenschap pen hij is ingetogen, ordelijk en zindelijk vooralmaar de Chi nees heeft geen hart voor den zieken militair, Europeaan of Inlander beiden zijn hem geheel onverschillig. Met alzoo de Europeaan of Inlander bij het militair bedieningspersoneel. De Inlander hecht

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 608