602 zich aan den blanken even goed als aan den bruinen wapenbroeder, ook als ieder lijdt. En de Europeaan? Hij moge, vooral zonder eenige opleiding en soms slechts tijdelijk als hulp hij dat personeel dienst doende, vaak onhandig, onzindelijk en ruw wezen, in hem kan nog een medelijdend hart kloppen voor den lijdenden lotgenoot. Maar de Chinees weer hem; hij behoort in geen militair hospitaal te worden gevonden. Tot eene goede organisatie van hospitalen vooral te velde behoort eene goede organisatie van het daarbij ingedeelde bedienings personeel. Niet het minst gevoelt men de behoefte daaraan op hospitaalschepen en ziekentransportschepen. De dirigeerende officier van Gezondheid op die schepen moet in zijne veel omvattende betrek king, waarop eene zoo groote verantwoordelijkheid rust, in allen deele- op dat personeel kunnen vertrouwen. Men moet eene expeditie van dien omvang als de tweede Jtjehsche hebben bijgewoond om te beseffen wat het zeggen wil, aan het hoofd van een ziekenschip geplaatst te zijn en gedurende zes maanden op eene reede en in zoodanige omgeving opgewekt te blijven. Twee van de drie toen aan het hoofd dier vaartuigen staande officieren van Gezondheid der le klasse wij bedoelen de Iieeren Tombrink en Dr Noorcleivier (van de Marine) behooren niet meer tot de levenden. Al kreeg de wakkere Tombrink voor zijne diensten, evenmin als andere militaire geneesheeren van verdienste, zoo als de sedert ook overleden arts Vaneeen ander openlijk bewijs van waardeering dan eene tevredenheidsbetuiging bij dagorder van den Generaal Van Swieten aan de naar Java terugkeerende troepenmacht, hunne pogingen om het lot van den gewonden en zieken militair zoo dragelijk mogelijk te maken, blijven in de herinnering van de levenden, die aan die expeditie hebben deelgenomen. Wij spraken daar van ziekenschepen. Omtrent het nut daarvan is men het niet eens, wanneer aan den wal reeds vaste ambulances zijn opgericht. Over dat nut willen wij niet twisten. Toen de hoofd ambulance te Kota-radja eenmaal gereed was, werd de evacuatiedienst naar Padang en Java geregeld in werking gebracht, en kwamen de ziekentransportschepen in dienst. Daarover hebben Monitor en de officier van Gezondheid D1' Snethlage hunne beschouwingen geleverd. Wat zij in het belang van het vervoer te water onzer zieke en gewonde militairen hebben voorgesteld, moeten wij beamen. Ook op dat gebied

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 609