- 51 - voor de gewone hangmatten gebezigd wordt. De zak heeft verder nog het voordeel, dat de in sommige gevallen noodige matrassen van kapok eenvoudig binnen den zak geschoven kunnen worden en alzoo het gewone losse overtrek kunnen ontberen. Het gemakkelijk op hunne plaats leggen en afnemen van de lijders, b. v. om operatiën te ondergaanis mede een voordeeldat vóór de hier beschreven inrichting pleit. Bij deze verplaatsingen wordt de afstand der boomen bewaard door spanijzers, die door de reeds ge noemde pennen (het boven de boomen uitstekend gedeelte) worden opgesloten. Aan de stijlen, die den middelregel dragen, is eene doorgaande plank aangebracht tot plaatsing van glazenbordenmedicijnenenz.; tot bergplaats van de goederen des lijders dient voorts eene 1 H. breede plankdie aan de gebinten afgehangenof ook naar omstan digheden onder de kribplank op de slapers bevestigd wordt. Het geweer wordt onder de afdaken opgehangen aan pennendaartoe in den stijl en het korbeel aangebracht. Aan eene zijde van de barak is met planken een vertrekje afge schoten dat voor bergplaats bestemd en daartoe van stellingen voorzien is. Aan eene der barakken is eindelijk een locaal voor apotheek aangebouwd. Naarmate de omstandigheden veroorloofden, het veldhospitaal in Atjeh meer overeenkomstig de regelen van de gewone verpleging in te richten, werd de brancard-hangmat weggenomen en door kribben vervangen, terwijl een deel der zeilen voor pagars met en zonder kleppen plaats maakte. Na de overbrenging der zieken naar een nieuw tijdelijk hospitaal te Pantej-Pemq werden de houtwerken gedesinfecteerd en door het aanbrengen van een of twee tusschenregels in de gebinten en gedeel telijke omwanding tot zeer bruikbare magazijnen ingericht. Wordt vervolgd.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 60