605 garnizoensdoctor P Even veel als een officier van Gezondheid der 2e klasse, garnizoensdoctor. Kolonel Beckingaan wien liet vader schap der Majoors-garnizoensdoctoren toekomt, heeft daarmede noch het prestige van den hoofdofficiersrang noch hen, die de hulp van die Majoors noodig hebben, eene dienst bewezen. Meer zeggen wij er niet van. Zijn die hoofdofficieren in de organisatie van 1874 gekomen om de numerieke verhouding tusschen de subalterne en de hoofd officieren beter te maken, waardoor voor de lotsverbetering der officieren van Gezondheid eene schrede voorwaarts werd gedaan, dan had men toen hetzelfde doel kunnen bereiken door één Dirigeerende officier van Gezondheid der 2° klasse in de Wester- en ook in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo te plaatsen. Of waren dat onaangename posten voor een Majoor der Geneeskundige dienst, even als Palembangwaar men, de bedoeling van het Opperbestuur, even als die van den Kolonel Becking zeiven, miskennende, sedert 1878 den Dirigeerenden officier van Gezondheid der 2e klasse niet noodig achtte en hem tijdelijk te Padang plaatste, om hem latei' uit de formatie te doen verdwijnen? Welk eene proeve van consequentie! Lotsverbetering eischte in 1874 o. m., Atjeh niet medegerekend, 8 Majoors, en geen vier jaren later meende men, dat die lotsverbete ring, Atjeh niet medegerekend, voldoende bleef met eene verhouding van 7 Majoors op bijna hetzelfde aantal officieren van Gezondheid der 1° klasse! Laat ons hopen, dat wanneer de normale formatie voor de troe penmacht in Atjeh en onderhoorigheden gearresteerd is, daarbij 1 Dirig. off. van Gez. der 2e en 1 Dir. off. van Gez. der le kl. ge plaatst zullen worden. Dat is althans noodigmaar Majoors-garni zoensdoctor zijn niet noodig. Plaatst men dan nog 1 Dir. off. van Gez. der 2e kl. aan het militair hospitaal te Batavia voor de door ons gewenschte Applicatieschool, dan kunnen de Majoors-garnizoens- doctor van Batavia en Soerabaja weder door officieren van Gezond heid der lc kl. vervangen worden, zonder veel nadeel voor de een maal op den voorgrond gestelde lotsverbetering der officiereu van Gezondheid, wanneer namelijk Padang 1 Dir. off. van Gez. der 2ekl. mag behouden, dat ook alweer geene weelde is. De numerieke verhouding der subalterne tot de hoofdofficieren zal dan toch waarschijnlijk worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 612