- 635 brengen der uitdaging gelijk te moeten stellen met die op de uitdaging zelve, maar verklaarde zich tegen N° 3 van dit artikel. Met verwijting of bespotting van dezen aard moet naar bare meening de wet zicb niet inlaten. ANTWOORD. Art. 166, 1°. Ook hij, die tot het aannemen aanzet, moet, als het duel volgt, strafbaar zijn. De eerste vraag der Commissie en evenzoo hare daarop volgende aan merking vervalt door de wijziging. Art. 167 vervalt. Art. 1663 wordt het nieuwe artikel 153. Art. 168. Vergelijkt men de straffen van dit artikel met die van art. 324, dan blijkt dat de straffen hier veel te zwaar zijn. Immers volgens art. 169 zullen, behalve in het geval, dat het duel op leven of dood was aangegaan, de bepalingen van art. 324 toepasselijk zijn, als alle vormen niet zijn in acht genomen, terwijl de zwaardere straffen van art. 168 zullen bedreigd zijn, voor het geval de vormen ivel zijn in acht genomen. Bij het duel toch kan niet van voorbedachten rade in dett gewonen zin sprake zijn, omdat eene wederzijdsche overeenkomst voor afgaat. Daarom zou de Commissie willen lezen, in plaats van een jaar; zes maanden; in plaats van twee jaren: een jaar; in plaats van zes jaren drie jaren en in plaats van acht jaren vier jaren. Het zoogenaamd Amerikaansch duel: loting wie der beide partijen zich zelf zal dooden, is, wanneer men het als een zelfmoord beschouwt, niet strafbaar. Toch is het wenschelijk, tegen dezen ergerlijken vorm van twee gevecht zooveel mogelijk te waken en dien derhalve in de ontworpen regeling te hegrijpen. Dit zou op de eenvoudigste wijze kunnen geschie den, door in art. 169 als nieuw vierde geval op te nemen: „indien uit de vooraf geregelde wijze, waarop het tweegevecht plaats heeft, de dood van eene der partijen noodwendig moet volgen". In de voorlaatste alinea van dit artikel moeten dan de woorden: „of indien enz" vervallen. ANTWOORD. Hoewel de voorbedachte raad om geweld te plegenhier bestaatkun nen echter de straffen nog verlaagd worden. Het zoogenaamd Amerikaansch duel (in ons vaderland onbekend) is Heeft betrekking op mishandeling. „Indien het feit den dood ten gevolge heeft, wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren".

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 642