636 geen tweegevecht in den zin van dezen Titel. Het in art. 169 op te nemen, ware zelfs onmogelijkwant bij een Amerikaansch duel wordt men niet gedood door de tegenpartijmaar door zich zeiven. Ten einde aan het verlangen der Commissie te gemoet te komen, is art. 318 eenigs- zins gewijzigd. Alinea 5. [Poging tot tweegevecht]. Deze alinea moet naar het oordeel der Commissie worden weggelaten. Wanneer reeds de verwijderde poging in art. 167 wordt strafbaar gesteld, moet a fortiori de onmiddelijke poging zelve met straf bedreigd worden. ANTWOORD. Omtrent de straffeloosheid der poging zie 's Ministers argumentenme degedeeld in de voorgaande aflevering van dit tijdschrift. Art. 169. Zie ad art. 168. 3°. ten nadeele van de wederpartij moet ook betrekking hebben op het eerste geval van deze zinsnede. Immers het bedrog kan ook geschieden ten voordeele van de wederpartijbij voorbeeld door den kogel van het pistool te nemen. De afwijking van de voorwaarden ten nadeele van de tegenpartij kan geheel onwillekeurig geschieden; in dat geval moet echter het tweegevecht niet geacht worden van aard te zijn veranderd. Aan deze bezwaren wordt te gemoet gekomen door voor het 3e geval te lezen„indien de dader opzettelijk ten nadeele der wederpartij zich aan eenig bedrog schul dig maakt of van de voorwaarden afwijkt." ANTWOORD. De redactie is gewijzigd. Art. 170. Eene minderheid wilde de getuigen wel straffen. Ook als van het duel een delictum sui generis wordt gemaakt, blijft het toch een misdrijfzij die dat misdrijf mogelijk maken, moeten derhalve ook worden gestraft. Het straffen der getuigen zal bovendien een uitstekend middel zijn om de tweegevechten te beteugelen. Alin. 2. 2°. Ook hier moet uitgedrukt worden, dat het bedrog door de getuigen geschieden moet ten nadeele der partijen- dat het door partijen gepleegd bedrog ten nadeele van de wederpartij moet zijn geweest en dat de afwijking der voorwaarden opzettelijk moet hebben plaats gehad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 643