642 baalde orders bedoelde voorschriften, kortom, bezorgt men het Indische leger in stede van beter 7 slechter kadei. Wil de Majoor Boelen weten, waarom van het corpsschoolonderwijs in Indië zoo weinig te maken is, hij leze eens wat daarover gezegd wordt in de „Koloniale verslagen" van 1871, 1872 en 1873. Wat hij dan lezen zal is nu eens geene meening van den Haagsch-Indischen deskundige aan het Ministerie van 'Koloniën voor militaire zaken, maar de meening van den toenmaligen Indischen Legercommandant, die, nog beter dan de Majoor Boelen, dat „oude" en „terecht geroemde" kader heeft gekend. Waarom richtte die Legercommandant eene Kaderschool opt t Kan voor den schrijver geene moeite kosten om zich op de hoogte te stellen van de argumenten, die tot die oprichting geleid hebben. Laat hij zijn geheugen eens werken. gy dedank zij de intrekkingsmanie van het Departement van Oor log niet meer bestaande Algemeene Order No. 109 van 1871 richtte de Generaal Kroesenwanhopig over het slechte resultaat van het corpsschool- onderwijs, aan het Indisch officierscorps de navolgende vragen: 1. Hoe is de dienst in groote garnizoenen te regelen, opdat, zonder nadeel voor andere werkzaamheden, de corpsscholen'meer geregeld wor den bezocht. 2. Wat kan gedaan worden om het onderwijs op die scholen, bij de voorhanden middelen, meer gunstige uitkomsten te doen opleveren. 3. Wat is in het algemeen ten gunste van dat onderwijs te doen. Dat deed de Generaal Kroesen meer, die niet aan autoriteitsgeloof deed. Eene frissche opinie van een 2™ Luitenant stelde hij op even veel prijs als die van een Generaalwanneer hij moeilijke quaestiën wilde oplossen. [De Generaal De Gallifet volgt zijn voorbeeld in Frankrijk.] Ieder officier mocht dus vrijelijk zijne opinie zeggen. Maar niemand gaf, meenen wij op die vragen een antwoord, zelfs een onvoldoend antwoord! Is dat geene vingerwijzing Majoor Boelen was toen geen jong officier meer. Heeft hij op die vragen geantwoord? Wel een bewijs, dat de oplossing der quaestie moeilijker is dan de schrijver, negen jaren later, in een paar pagina's denkt te hebben gegeven. L. Open brief van Generaal J. Van Swieten aan Generaal P. G. Booms (Overgenomen uit de Nieuwe Rotterdamsche courant) Met

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 649