644 - De voogdijdoor Nederland over lndië uitgeoefend zegt hij heeft ook medegebrachtdat de militaire strafrechtspleging moest overeenkomen met die, welke in Nederland geldt. Artikel 76 van het „Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch-lndië luidt zeer karakteris tiek: „De militaire strafrechtspleging berust op algemeene verordeningen, zooveel mogelijk overeenkomende met de in Nederland bestaande wetten." Nog karakteristieker is het, dat daarvan slechts is afgeweken, wanneer het een goedkoopje gold. Artikel 133 der rechtspleging bij de landmacht schrijft voor, dat de auditeur-militair een rechtsgeleerde moet zijn, maar in lndië zijn ook luitenants-adjudant [zeker om ze als adjudant zoo onafhankelijk mogelijk van hun dief te makendie den krijgsraad in stalleert en beêedigt] auditeur-militair, al leveren deze leeken ook niet zelden beter werk dan hunne rechtsgeleerde collega's, hetgeen de rechtsgeleerde Heer Winckel beamen zoude, indien ook hij ooit zitting had gehad in eene „institution de bienfaisance" (liefdadigheidsgesticht?) als het Hoog Militair Gerechtshof. Wil de wet, dat er zóó veel rechts geleerde bijstand is, dat het advies van den auditeur binnen vier dagen ontvangen wordt; in lndië is dit door het geringe aantal auditeurs, die daarbij iu den regel als officier of substituut officier van justitie tevens het werk der auditie als 'bijwerk doenonmógelijk. Ook een goedkoopje. In Nederland heeft men voor een leger, dat zomers 20000 man telt, een afzonderlijk corps auditeurs-militair en een afzonderlijk Hoog Militair Gerechtshof, au grand complet; voor het Indische leger, dat 35000 strijders telt, is zoo iets te duur. Schrijft de wet gebiedend voor dat het inzamelen van bewijzen in militaire zaken door officieren moet geschieden, niet het minst om der kosten wille mag dit in lndië ook door onderofficieren gebeuren, personen, die niet alleen geenerlei waar borg van kennis aanbiedenmaar die niet onder een eed staan en een verleden kunnen hebbendat hen in hun vaderlandvolgens de lands wetten, zelfs onbekwaam maakt, in rechten getuigenis af te leggen, veel minder een onderzoek te doeneen verhoor af te nemenen die door hunne positie zóó afhankelijk zijn, dat ééne disciplinaire straf voldoende isdie positie te doen verliezen. De overwegingdat ieder soldaat in lndië een duur individu isgaf aan de militaire Tliemis de bevoegdheid, gewonen dwangarbeid door detentie te vervangen. Yoegt men nog hierbij de verlaging van het maximum der kruiwagenstraf, welke eene domheid isdan schiet er behalve de ten aanzien van de reclames gemaakte veranderingen, en de afschaffing van de rietslagen bij de corpsen hier natuurlijk onbesproken latende nog ééne wijziging overde afschaffing

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 651