646 element vertegenwoordigd wordt door 3 gepensioneerde hoofdofficieren van het leger zonder maximum van leeftijdzoo als dat sedert wel voorge schreven is voor het hoogste financieel collegie in Indiëde Algemeene Rekenkamer! Een hof, welks jurisprudentie niets merkwaardigs hoeft en gewoonlijk op antecedenten van zijn civielen broeder te Batavia of' van zijn militairen neef te Utrecht gebaseerd is! „Cependant, peu de stitutions sont aussi bienfaisantes que la H. C. M. de Bataviazegt de Heer Winckel. Zeker! Yan de jeugd zegt men gewoonlijk eet cige sans pitiél En de ouderdom stemt in den regel tot humaniteit, tot weldoen ook vaak in verkeerde richting. Yan een militair hof, dat slechts uit gepensioneerde militairen bestaat, die ouder mogen zijn dan 65 jarenheeft men ook veel bienfaisance te verwachten. De sententiën definitief of arresten in zake de reclames onder den Generaal Kroesen en de dienstweigeringen onder den Generaal De Neve hebben geen beter denkbeeld kunnen doen vormen van het karakter van het militaire hof in Ned.-Indië. Zeker ■waren te dien opzichte verscheidene vonnissen van krijgsraden „des jugements absurdes," en zeker is het ook, dat er nog verscheidene of ficieren gevonden worden, die van meening zijn, „que la discipline consiste a condamner beaucoup et a infliger des peines trés fortes" maar de Heer Winckel heeft op dit gebiedwaar hij niet de eenige autoriteit is, o. i. zijne verbeelding te veel laten werken. Indien hij bij zijne, hoe wel sedert jaren niet meer in practijk gebrachte, militaire rechtskennis ook de practische vorming had ontvangen van een goed ontwikkeld Indisch officier, indien hij vooral auditeur-militair ware geweest na 1873 en directeur van justitie en advocaat-fiscaal van 1876 1879, zoude hij vooreerst een beter idee hebben gekregen van de militaire rechtskennis van officieren gezonde beginselen van militair recht worden na jaren lange ervaring in den omgang met menschen, die onder onze bevelen staan, niet door een meesterstitelzonder bepaalde studie bovendien, verkregen] en zoude hij om een voorbeeld op te noemenhet anathema hebben uitge sproken over eene interpretatie van artikel 95 C. "VV. door het Hoog Militair Gerechtshof van Ned.-Indië Zeker is het leerrijk, en waarschu wend, dat sommige krijgsraad vonnissen door Indische rechtskundige or ganen van tijd tot tijd op de kaak gesteld worden [wij hebben b. v. ons verbaasd, toen we in den jaargang 1878 van het tijdschrift „Het recht in Nederlanclsch-Indiëeen vonnis lazen van den krijgsraad te velde in Atjeh, tijdens het commando van den Generaal-Majoor Wiggers van Kerchemen gepresideerd door den Luitenant-Kolonel der Infanterie Van Bennekom, waarbij een Inlander, wiens misdrijf heette te zijn spionneeren,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 653