57 van het betalen der contributiën over den tijd, dat zij gehuwd deelgenoot waren van bet vroegere fonds, al dadelijk als recht hebbenden te beschouwen. Bovendien worden daar ter plaatse ook zijdie niet tot het nieuwe fonds toetreden, niet over het hoofd gezien. Deze zullen in verhouding tot hetgeen zij aan het oude fonds bijdroegen, rechten behouden op een deel van het pensioen hunner weduwen en weezenin dier voegedat eene vroegere storting van 2221 aanspraak zal geven op een weduwenpen- sioen van f 1000 's jaars. Vergis ik mij niet, dan heeft een actief dienend kapitein, in het begin van 1864 benoemd tot 2° luitenant, in 1870 tot lcluitenant, entevens gehuwd, en in 1875 kapitein, ongeveer dat bedrag gestort. Uit een en ander kan men nagaan, hoe groot de last isdie Davicl het nieuwe fonds wil doen dragen. Gingen zijne plannen doordan zou de maatschappij, die hij wil oprichten, of tegelijk met de oprichting geruïneerd zijnof zouden de bijdragen zoo hoog moeten worden gesteld, dat ze voor het meerendeel der contribuanten ondragelijk zouden zijn. Dat de voorstellen der Directie van het Militair Weduwen- en Weezenfonds, waarvan David in afkeurenden zin gewaagt, eene ver hooging der lasten van het fonds zullen te weeg brengen, lijdt geen twijfel. Zulks echter niet in die mate, dat het nut, dat alle contri buanten door de invoering zouden trekken, niet ruimschoots zou opwegen tegen de verhooging van contributie, die zij zou noodzakelijk maken. De finantieele gevolgen dier voorstellen David weet het zijn vóór dat zij gedaan werden, zorgvuldig nagegaan en onderzocht. Daarbij bleek, dat het bedrag der hoogere contributie, waarvan de heffing ten gevolge van de invoering zou noodig worden, in verhouding tot hetgeen toch betaald wordt of zal moeten betaald worden, niet "Wanneer ik David goed begrijp. Duidelijk is hij niet, wanneer hij zegt: „2° alle officieren, die op 1 Januari 1881 tot het nieuwe fonds toetreden, voor de door hen te betalen contributiën niet te berekenen overeenkomstig den betrekkelijken ouderdom der echtgenooten of vaders, maar daarbij slechts den werkelijken datum van hunne huwelijken dan wel de geboorte hunner kinderen als datum van toetreding in reke ning te brengen." Alleen weduwenpensioen? Mets voor weezen? Kunnen ook de ongehuwde officieren geene aanspraken doen gelden

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 66