62 juist zijn? Waarschijnlijk niet, want ware dit het geval, dan zou van de laatsten geen gebruik zijn gemaakt bij de berekeningen voorkomende op bladz. 493 en 494, deel II, jaargang 1879 van dit tijdschrift. Zoo als bekend ismaken de levensverzekeringmaatschappijen gebruik van tweederlei sterftetafels. - Is er sprake van overeenkom sten, waarbij het belang der maatschappij medebrengtdat de verze kerden spoedig sterven, dan worden de premiën berekend naar tabel len, wijzende op zeer voordeelige levenskansen. Is daarentegen een lang leven in het voordeel der maatschappij, dan wordt gebruik gemaakt van tafelswijzende op zeer hooge sterfte cijfers. Zoo b. v. werd tijdens hare oprichting door de Neder- landsch-Indische levensverzekering- en lijfrentemaatschappij voor den leeftijd van 20 tot 50 jaren, voor de afdeeling levensverzekering, aangenomen eene gemiddelde sterfte van 3,47 tegenover eene sterfte van slechts 2,31 voor de afdeeling lijfrente. Yoor leef tijden boven de 50 jaren handelde zij dienovereenkomstig, door voor lijfrente, dat wil zeggen waar haar belang medebrengt, dat de verze kerde spoedig overlijdt, gebruik te maken van eene Ilollandsche sterfte- tafel, maar voor de afdeeling levensverzekering, waar een lang leven van den verzekerde wenschelijk is, die tafel slechts te bezigen met eene verhooging der Ilollandsche sterfte met 40 °/0 Dit gebeurde in 1860. Thans schrijven wij 1880, en omtrent de juistheid harer sterftetafels kan de Nèderlandsch-Indische levensverzekering- en lijf rentemaatschappij derhalve thans te rade gaan met eene twintigjarige ondervinding, (f) Wat deze gedurende de eerste 18 jaren geleerd heeft, wordt medegedeeld in het verslag dier maatschappij over 1878. Daar toch wordt gezegd, dat de sterfte is gebleken, niet alleen min der te zijn dan voor de afdeeling levensverzekering was aange nomen, maar zelfs minder dan voor de afdeeling lijfrente was vast- Zie „Natuurkundig Tijdschrift voor Ned.-Indïê"deel 26, pag. 163. (t) Reeds vroeger werd, door het afmeten der ordinaten van de^terftelgnenzoo als ze waarschijnlijk zouden moeten loopendoor deze als het aantal levenden voor de hoogere jaren te nemen, een verschil in de sterfteverhouding verkregenkleiner dan 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 71