67 digheden veranderen, de rentestandaard vermindert, de waarde vart vaste goederen daalt, de deelneming afneemt? Hoe, wanneer de personendoor den staat belast met het onderzoek der statuteneens niet wetenschappelijk zijn of hunne wetenschap minder goed toepassen? Ha telkens en weder telkens te hebben uitgeweid over dwang en willekeur van de zijde der Regeering, en na op den voorgrond te hebben gesteld, dat het beheer van het nieuwe fonds buiten hare bemoeienis moet plaats hebben, wenscht David toch, dat zij hare tusschenkomst zal verleenen tot het innen en uitbetalen der gelden, even als dat op 't oogenblik bestaat. Aangezien de officieren rijks ambtenaren zijnen aan dien maatregel geene kosten voor het rijk verhonden zijn, meent hij, dat daartegen wel geen bezwaar zal be staan. „Rijksambtenaren," ja, maar rijksambtenaren, die -ik bedoel de geestverwanten van David vrij willen zijn van alle bemoeienis der Regeering en die, hetgeen zij goedvinden haar juk te noemenwen- schen af te schudden. YreemdPas meent men de Regeering noodig te hebben, en zij die vrij willen zijn, zien er geen kwaad meer in, dat diezelfde Regeering bijstand biedt, door dwang en willekeur. Gesteld eens, de Regeering belast hare comptabele ambtenaren algemeene ontvangersofficieren van administratie, enz. met de taak, die David verlangt, dat zij ook ten behoeve van het nieuwe fonds zal vervullenzal haar dan niet met het volste recht kunnen wor den tegengeworpen „Eenige landsdienaren hebben goed gevonden deel te nemen aan een fondsgeheel onafhankelijk van de Regeering. Thans wil mendat wij die instelling met onzen arbeid en met onze verantwoordelijkheid zullen te gemoet komen. Dat is niet billijk de Regeering maakt misbruik van hare machtwanneer zij ons daar toe noodzaakt." Of welde ambtenaren en officieren, boven bedoeld, aanvaarden den arbeiddie hun wordt opgedragen. Zal dit dan niet geschieden ten nadeele van andere bezighedenzoo dat, al is het ook indirect, 's lands kas (lees de belastingschuldigen) de kosten zal dragen? Behalve dat, zal hetgeen de Regeering laat verrichten ten behoeve van het nieuwe fonds, zoodra dit eene geheel vrije instelling is, niet het karakter dragen van begunstiging ten nadeele van andere maatschappijen? 't Is de gewone geschiedenis. Klachten over dwang en willekeur, zoodra men meent, de hulp der Regeering te kunnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 76