70 houdersopmakendat zijne maatschappij zal gebaseerd zijn op on- derlingen waarborg. Hoe echterwanneer door het gemis van het waarborgfonds, dat bij maatschappijen, opgericht door kapita listen, zekerheid aanbiedt, en door het moedwillig prijs geven van de zekerheidvoortvloeiende uit 's Gouvernements zedelijke verant woordelijkheid de officieren eens minder vertrouwen in de onder neming stellendan David gelooft, dat het geval zal zijnen dan met weinig deelgenooten eene zoo aanmerkelijke schade wordt geleden, dat deze niet, of alleen door het zeer hoog opvoeren der bijdragen kan gedekt worden? Haar David meent, zullen de kosten van be heer bij zijn fonds minder bedragen dan bij andere maatschappijen. Waarom Zou Davidbenoemd tot actuary en in het bezit van de wetenschappelijke kennis daartoe gevorderd, (f) die betrekkingtevens met de verantwoordelijkheid van Directeur, voor eeiie kleinigheid waar nemen? De geest, die uit zijn opstel spreekt, geeft geene reden om dit aan te nemen. Zullen de bezoldigde commissarisseneen rechtsgeleerdeeen geneesheer en eene specialiteit in geldzaken de twee officieren buiten beschouwing gelaten hunne diensten voor niets aanbieden?-Blijft over de hulp van's lands comptabelen, reeds vroeger besproken. Zal deze verleend worden, hetzij ten koste van de arbeidskrachten en den tijd dier ambtenaren, hetzij door het in dienst stellen of behouden van personeel ten koste van de be lastingschuldigen?Zoo ja, zullen de laatstenvan wie de Regee ring slechts de lasthebster isiets, hetgeen David, wanneer hij grie ven tegen haar opspoort, met zoo vele anderen over het hoofd ziet, dan niet met recht kunnen zeggen„Waarom eene levensverzekering maatschappij bevoorrecht ten behoeve van eenige rijksdienaren, die alle bemoeienis der Regeering verwerpen, en niet voor ons, die de fondsen bijeenbrengen, waaruit die rijksdienaren betaald worden?" Elke nieuwe maatschappij die in Engeland wordt opgericht, en elke vreemde maatschappij, die er wil gaan werken, moet bij den „Accountant of the Court of chancery eene som van 20.000 pond st. deponeeren, waarvan zij rente ontvangt, en die terug wordt gegeven, wanneer de reserve 40.000 pond bedraagt. De oprich ting van onderlinge maatschappijen wordt door dat voorschrift schier onmogelijk ge maakt.„Economist" 1879, Juli en Augustus. (t) Zie „Economist," 1877,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 79