74 meer bijdraagt voor liet W. en W. fonds, zonder dat de pensioenen van weduwen of weezen verhoogd worden, bewijstdat hij zich geene voldoende rekenschap heeft gegeven van den aard der instelling. Deze is - ik heb het reeds vroeger gezegd onderling hulpbetoon, ge paard met onderlingeii waarborg. Gevallen van buitengewone urgentie daargelaten, moet eene verhooging van pensioenen of onderstanden daarom niet afhankelijk worden gesteld van de vraag of hetgeen meer wordt ontvangen weder in een anderen vorm moet worden uitgekeerd, maar wel van die, of meerdere ontvangst niet hoog noodig is, om zelfs bij het handhaven der bestaande tarieven aan verplichtingen te kunnen voldoen.Is dit laatste het geval, dan kan natuurlijk van eene verhooging van pensioenen op grond van meerdere inkomsten geene sprake zijn. Trouwens, elke vermeerdering van inkomsten, die niet bepaald noodig iskomt David weet het ook bij het Mili tair Weduwen- en Weezenfonds ten voordeele der contribuanten en wel in den vorm van verminderde contributie. Het hoofddoel van David's streven is blijkbaar opheffing va het bestaande fonds en het scheppen van een officiers-levensver- zekering-maatschappijtje. De beginselen, op welke hij aangeeft, dat zijn fonds zal moeten berusten, zijn dan ook geene andere dan die, welke men in de statuten van elke levensverzekering-maatschappij kan leeren. De slotsom isdat naarmate de kansen op te trekken voordeelen grooter worden, dat wil zeggen, naarmate men de con tribuanten, behalve aanspraak op een weduwenpensioen voor hunne vrouwenook de andere voordeelen, die het Militair Weduwen- en Weezenfonds aanbiedtopvoedingsfonds, weezenfonds, begrafenis fonds verminderde premie na pensioneering wil verzekeren en te vens elk denkbeeld aan onderling hulpbetoon verbannen, ook de contribution moeten stijgen. Precies de toestand bij het Militair Weduwen- en Weezenfonds. Overigens nog eenige vragen. Waarom bepaalt David het min ste pensioen op 1000? Wat is er tegen, dat bij een fonds, waar alles vrijwillig zal zijn, zij, die het niet gelegen komt, zich voor f 1000 te verzekeren, slechts tot 500 of zelfs minder gaan? Wat be- teekenen, wanneer alleen de geldkwestie den doorslag moet geven, rang of officiersstand?

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 83