89 De veld-artillere, welke mede gezonden moet worden, zoude kunnen bestaan uit 48 (27) stukken van onderscheidene kalibers, als: 8 stukken van 12 jj) 12 6 20 3 8 houwitzers a 6 duim. "Wij nemen de vrijheid hierbij sub La. I een tableau over te leggen van de onderscheidene benoodigdheden voor de voorschrcvene veld-artil- lerie. Wij beschouwen dit wapen van het uiterste gewigt, vooral daar het voor een aanzienlijk gedeelte contribueert tot de superioriteit, welke Europeanen op de Indische volkeren hebben, welke superioriteit door al le mogelijke middelen moet worden gehandhaafd. Wij kunnen van geen zwaarder Artillerie, dan bij voorbeeld tot het aanleggen van permanente fortificatiën, werken of batterijen spreken, daar het ons onbekend is, wat er bij eene eventuële overname der koloniën nog zal voorhanden wezen. Toen zij aan de Engelsclien zijn overgegaan, was er nog een schoone voorraad geschut. En vermits wij nog handelen over het personeel en materieel, benoo- digd voor de koloniën, achten wij het noodzakelijk, Uwe Koninklijke Hoogheid bedacht te maken, dat op het eiland Javadoor de zorg van den Luitenant-Kolonel de Frees, een atelier van constructie is opgerigt geworden, dat voor die kolonie van het uitgestrektste nut is geweest (28) en aan deszelfs oprigter zeer veel eer aandoet. In dit atelier wor den in de eerste plaats aangemaakt alle soorten van affuitage en ver dere benoodigdheden voor de Artillerie, als laadgereedschappen, enz. Voor de schepen werd er allerhande soort van ijzerwerk gefabriceerd, alsmede blokken en andere dingen, en voor de duitenmunterij cylinders en meer zware machines. Dit atelier zal dienen te worden aangehouden, indien de Engelsclien het geconserveerd hebben, of weder opgerigt, in dien het niet meer bestaat. Onder La. K verêeren wij ons eene tabel over te leggen, aanwijzende het getal en de soort der werklieden, daarbij vereischt, met opgaven van materialen, welke naar Java zouden moeten worden gezonden, ten einde dadelijk aan de werkzaamheden in het ate lier activiteit te kunnen geven. In vorige dagen was er op Java eene zoogenaamde marine-schoolzij is daarna in eene artillerie-school veranderd, doch in de laatste tijden verloopen, uit gebrek aan instructeurs. (28) Het zoude van veel belang zijn dit weder te herstellen en dat te dien einde eenige bekwame instruc teurs uitgezonden werden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 98