- 107 tronenvan patroontassclien en patroonzakken zijn hem, althans den troe penofficier, meenen wij, langs anderen weg bekend geworden. De latere verslagen beloven belangrijker te worden, indien de munitie, de vizier- inrichting, en wellicht ook de pal van het achterlaadgewecr, de richt- schietbok, de invoering van een schietcilinder en Flobert-patronen en andere nog te gissen onderwerpen aan de bijzondere aandacht van ons kundig personeel bij de draagbare vuurwapenen niet onthouden zullen wor den. "Wij zijn het volstrekt niet eens met sommigen, die de onderstaande regels, voorkomende in N° 1, jaargang 1880, van het „Zeitschrift für die Schweizcrische Artillerie" op het Indische leger zouden willen toepassen FrankreichDas System der Bevormundung besteht noch immer, ganz wie vor dem Kriege, und lastet namentlich schwer auf der Infanterie, welche von allen Seiten her regiert wird, obschon ihre Offiziere denen der iibrigen Waffen durchaus nicht nackstehen in Bezug auf Dienstkenntniss und praktische Gewandtheid. Nicht allein dass die Intendantur für die Küche, Bekleidung und Ausrüstung, und die Artillerie für die Bewaffnung und den Schiessbedarf sorgenselbst die Abnahme des neuen Infanterie- schanzzeuges erfolgt durch Genie-, die Revision der im Gebrauch der Truppe befindlichen Gewehre durch Artillerieoffiziere, also durch Perso nen, welche beim besten Willen nicht viel von der Sache verstehen können." Maar wij vinden het niet meer dan billijk, dat in kwestiën van do bewapening der Infanterie en hetgeen daarmede in verband staat (in voering van den Harsveldt-kogel, wijzigingen in het schijfschietreglement, vuren op groote afstanden, enz.) ook eene commissie van Infanterie offi cieren stem hebbe. Er is een tijd geweest, dat alléén officieren der ves ting-artillerie uitmaakten, welke vuurmonden bij de &ere(fe»-artillerie moesten zijn. In Nederland althans was het zoo. Die abnormaliteit heelt men ingezien, en wij voeden daarom de hoop, dat in het Indische leger het wapen der Infanterie, in zake zijne bewapening, niet onder voogdijschap der Artillerie behoeft te staan. Men verklare de Infanterie niet onmon dig om over haar eigen vuurwapen een oordeel te vellen. Wij eindigen hiermede deze aankondiging met twee wenschen 1° dat de „Beknopte Overzichten" in den vervolge jaarsgewijze en dan hoogstens eenige maanden na het afgeloopen jaar verschijnen; en 2° dat men in Indië voortaan daarvoor het handiger formaat der Ne- derlandsche „Beknopte Overzichten" neemt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 116