BOEKBESCHODWING. Onze Indische financiën. Nieuwe reeks aanteekeningen, door E. De Waal. I. Inlei ding Staatkundige gegevens. II. Eindcij fers. Bijdragen aan het moederland. Hoofd bestuur. Landmacht, III. Zeemacht en aan verwante zaken. Stoompaketvaart. Zeeroof. Staatkundige aangelegenheden der buiten bezittingen. 's Gravenliage, Martinus Nij- hoff. 1876, 1877, 1879. Uit het voorgaande blijkt, dat noch het eene noch het andere verde digingsplan veel hoop op een goeden uitslag geeft, zelfs al wordt het leger met zes bataljons Infanterie en eene batterij Artillerie uitgebreid, en dat een goed defensiestelsel voor Java niet kan worden opgemaakt, zoolang hetin een uithoek van Javaaan de kust gelegen Batavia de hoofdstad en zetel van bestuur onzer koloniën is. Is de zetel van bestuur verplaatst naar Magelangis deze plaats als nieuwe hoofdstad aangenomen, en zijn de Europeesche staten daarmede in ken nis gesteld, dan eerst kan, na de zoo noodige uitbreiding van het leger, sprake zijn van eene goede verdediging van Java. Dan wordt Batavia teruggebracht tot den rang van eenvoudige koopstad, tot eene plaats van niet meer gewicht dan Soerabajaen zal Magelangwaar dan de Regee ring met al haar aanhang gevestigd is, al datgene tot zich trekken, wat Batavia van de andere groote koopsteden onderscheidt. Dan zal Magelang nu reeds een belangrijke wegenknoop en aangewezen als plaats voor het troepenkampement in Midden-Java tevens een belang rijke spoorwegknoop worden. De verdediging van Kadoe zal dan de verdediging in zich sluiten van de hartader van Ned.-Indiê, van waar alle leven en beweging uitgaat, en de val van Batavia van geen meer gewicht zijn dan de val van Soera baja.terwijl een vijand, om aanspraken te maken op de verovering van Ned.-lndiëhet leger zal moeten verslaan, dat tot dekking van de hoofd plaats en den zetel van het bestuur is opgesteld. Uiten wij den wensch, dat de hoofdstad en zetel van bestuur naar het binnenland worde ver plaatst, maar bovenal, dat eindelijk eene beslissing worde genomen in zake het verdedigingsstelsel, opdat het moederland, in geval van oorlog, de Vervolg en slot. Zie afl. No. 8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 360