363 opgeleverd voor allen, die op die inrichting van liooger onderwijs werk zaam waren, maar deed zich in wijderen kring gevoelen. Ook in Indië zou dit het geval wezen, terwijl, door eene critische studie der Indische oorlogen en gevechtsvoering, waarvoor de gegevens alleen in de Indische archieven te vinden zijnhaar invloed zich ook weldra op het gevechtsveld zou doen gevoelen. Het in het leven roepen van inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs is dan ook dringend noodig, en zalnaast eene voldoende ver sterking van het leger en eene onbekrompen uitbreiding van den Generalen staf, het zijne er toe bijbrengen, om het Nederlandsch-Indische leger in staat te stellen, de schoone taak, die het heeft te vervullen, naar eisch te volbrengen. De duizenden, die Nederland uitzuinigt, door deze legerbelangen te verwaarloozenzal het hij eiken oorlog met tientallen van millioenen terugbetalenen het bedenke daarbij dat oorlogvoeren in den Indischen archipel geene uitzondering, maar regel is. L. Swart. Verhandeling betreffende de kogelbaan van het achterlaadgeweer klein kaliber (stel sel De Beaumont) in gebruik bij het Ne- clerlandsch-lndisch leger, met acht platen. Uitgegeven op last van het Departement van oorlog. Gedrukt ter Landsdrukkerij te Batavia. 1877. De schrijver van deze verhandeling is de Majoor der Artillerie G. M. GudeInspecteur der draagbare wapenen. Bij de Algemeene Order N 9 van 1879 werd dit werkje onder de navolgende bewoordingen den offi cieren van het Indische leger aanbevolen: „Bij uitnemendheid geschikt ter verspreiding eener grondige kennis der kogelbaan van het achterlaadgeweer klein kaliber en als zoodanig van zeer veel nut, zoo wel tot het geven van volledig en practisch on- derrigt bij de schietoefeningen der Infanterie als tot eene doeltreffende leiding van het infanterievuur tegen over den vijand, wordt dit werk aan de officieren in het algemeen en meer bepaald aan die der Infanterie aanbevolen". Het behoort niet tot de taak der redactie, om dit werkje, dat reeds drie jaren geleden in het licht verscheen, nu nog in dit tijdschrift aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 372