364 te kondigen. Maar in het belang van onze jongere infanterieofficieren, die dit verdienstelijk werkje, waarschijnlijk, niet kennen, achten wij ons verplicht, de verhandeling van Majoor Gude ook onder hunne aandacht te brengen. Alles toch wat strekken kan om vooral onder de tegen- woordige omstandigheden - de kennis te verhoogen van ons uitmuntend infanteriegeweer, dient met beide handen te worden aangegrepen. Het werkje kost slechts 0,32 B. Handleiding tot de algemeene artillerie- wetenschap voor de cadetten van alle wa penen, door W. C. Hojel, Luitenant-Kolonel der Artillerie. le aflevering (buskruit) 1S79 2e aflevering (geschut) 1879; 3e aflevering (torpedo's, draagbare wapenen met toebe- hooren) 1880. Te Breda, ter drukkerij van Broese en Cornp., voor rekening van de Ko ninklijke Militaire Academie. Het is eene algemeene klacht in het Indische leger, dat officieren, die niet tot het wapen der Artillerie behooren, zoo weinig weten van de ar tillerie van hun eigen leger. Wij zouden er bijna aan toe willen voegen en daarvan niet veel kunnen weten. Een artillerist zal wellicht zeggen^ dat die klacht ongegrond is en u verwijzen 1° naar de „Beknopte over zichten der proeven en oefeningen", 2° naar de „exercitiereglementen", en 3° naar den „Instructie-inventaris"; gezwegen van de handboeken voor onderofficieren en korporaals. Al de hier opgesomde gegevens worden in de meeste, zoo niet in alle garnizoens-bibliotheken gevonden. Duswie iets weten, wie gegevens verzamelen wil, heeft daar slechts te zoeken, te schiften en te ordenen, en hij zal vinden? Wij zullen het antwoord op deze vraag maar achterwege laten. Ieder, die met de toestanden, de feitelijke, de ware, van het Indische leger bekend is, weet voor zich het antwoord op die vraag te geven. En zelfs al zou dat antwoord niet voorwaardelijk bevestigend luiden, dan nog kan het geene onverdienstelijke taak worden geacht, die het Indisch Legerbestuur zich oplegt, indien het besluiten kon, de middelen gemak kelijker, en veel gemakkelijker, te maken om de kennis der algemeene artille rie-wetenschap bij officieren der Infanterie en Cavalerie b. v. uit te breiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 373