446 gekozen motto voor dit reuzenwerkwaarvoor men eerbied moet hebben, loen de Heer Du Rieu het eerste stuk de wereld inzondzou het geheele werk uit vijf stukken bestaan: I. het land; II. het volk; III. het bestuur; IV. DE wetenschap; en V. 1. een alphabetisch register van personen, 2. een idem van plaatsen, 3. een idem van zaken, en 4. eene lijst der dagteekeningen van besluiten, publicatiën, placaten, tractaten en andere officieele stukken. Van de afdeeling V, drukpers, behoorende bij het vierde stuk, zoude de categorie B, beoordeeling van gedrukte stukken niet gedruktmaar misschien voor eene bibliographie worden omgewerkt. In de voorrede op het derde stuk zegt de Heer Du Itieudat met het vierde stuk dit Repertorium voltooid zal zijn, d. i. zoo mogelijk nog in dit jaar. Het krijgswezen, afdeeling XII, is een onderdeel van het derde stuk en vult de compres gedrukte pagina's 379-420 daarvan. Deze afdeeling wordt in drie categoriën verdeeldA. Te land. a. Onder de O. I. Compagnie'. b. Later. Officieren, Leger, Nederlandsehe, Vreemde, Inlandsche soldaten, WervingKleedingDisciplineTractementVerlof, PensioenCavalerie Artillerie, Expeditiën, Belooningen. B. Ter zee. a. Onder de O. I. Com pagnie, Kapiteins, Scheepsvolk, Zeeroovers. b. In deze eeuw, Personeel Materieel, Zeeroovers. C. Krijgswezen van andere volken. Men ziet het, een militair zoude voor het krijgswezen eene andere in deeling hebben gemaakt; maar deze verandert niet de waarde van dit werk. Die waarde is groot, al loopt het Repertorium slechts tot 1865. Wij hopen daarom, dat dit werk eerlang in alle bibliotheken van het Departement van Oorlog en het Leger in Indië moge gevonden wor den. De prijs er van, die bovendien zeer billijk is, doet hier niets ter zake. Zulk een werk moet ieder officier in de verschillende militaire bibliotheken in Indië kunnen vinden, waar het eerder eene plaats ver dient dan zoo vele andere werken van twijfelachtig nut. Doch met alleen de officier, als particulier, zal van dit werk voor zijne studiën veel partij kunnen trekken, ook de Regeering zelve; en daarom is zij verplicht, de uitgave van het werk met alle kracht te steunen. Velen zagen met ons sedert jaren uit naar een goed Nederlandseh werk Landmeten en waterpassen door Ch. M. Schots, Hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft. (Twee stukken, tekst en platen). Ter stoomdrukkerij van K. G. Ou- hoop, voor rekening van de Koninklijke Militaire Academie, 1879.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 455