540 de schrijver velen onzer weder eene dienst zoude bewijzen en een her druk van zijn arbeid bezorgen. De Heer Winckel toch heeft eene drukke betrekking bij bet Departement van Oorlog, en dat hij nog tijd kon vinden voor dezen nieuwen arbeid, pleit voor zijn arbeidsvermogen. Over de verdienste (d. i. de indeeling) van bet aangekondigde werkje zal wel geen meeningsverscbil bestaan. Trouwens, wie den Onder-Inten dant Winclcel kent, weet dat bij alleen degelijk, practisch bruikbaar, werk levert. Proeve eener tactische behandeling van de Nederlandsche krijgsgeschiedenis, toege past op de bestaande organisatie van het leger. De landing der Engelschen en Russen in Noord-Holland27 Augustus 1799, door A. O. RehmKapitein der Infanterie, 's Her togenbosch TV. C. Van Heusden1880. (met eene kaart.) Uit de Nederlandschezoo wel als uit de Indische krijgsgeschiedenis wordt nog altijd te weinig, veel te weinig leering geput. Zij, die haar beoefenen, kunnen dit op twee wijzen doen: a. uit een geschiedkundig en b. uit een strategisch en tactisch oogpunt. De eerste wijze, die voor den officier de minst moeilijke is, telt daarom de meeste beoefenaars. Onze militaire bibliotheken de Indische niet te vergeten tellen tal van militair-geschiedkundige werken, maar hoogst zelden treft men er tactische beschouwingen en gegevens in aan. Raadplegen wij slechts de werken over Indische krijgsgeschiedenis en halen wij als voorbeeld aan de nieuwste producten op dit gebied: de militaire Atjeh- litteratuur. Gedurende de zeven jaren, dat deze litteratuur voor velen onverkwik kelijk bloeit, bepaalt zij zich hoofdzakelijk tot de opsomming van geschiedkundige feiten en polemische beschouwingen over oorlogspolitiek en oorlogsgebruiken van het standpunt der twee scherp geteekende richtingen, welke daarbij te eonstateeren zijn. Hij echter, die den rijken schat van gege vens op tactisch gebied, door dezen langdurigen oorlog zonder twijfel verkre gen, voor den Indischen officier tot nut en leering wist te verwerken, moet nog gevonden worden. Dat verschijnsel is opmerkelijk. Voor den subalternen officier heeft de geschiedenis van den Indischen oorlog vooral nut, wanneer men van haar gebruik maakt tot eigen oefening in de tactiek. „Deze methode van behandeling van tactiek" zegt de

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 549