652 Ook bespreekt de schrijver met een enkel woord liet gebruik van lucht ballons (ballons captifs) tot verkenning der vijandelijke stelling, enz. „Wij weten niet", zegt hij, „in welke mate daarvan o. a. gebruik kan gemaakt worden bij den moeilijken verkenningsdienst in onze Overzeesche gewesten." Dat gebruik zal, dunkt ons, in lndie wel altijd uiterst beperkt blijven. Een Europeesch operatietooneel draagt een geheel ander karakter dan een Indisch. Op het eerste zullen, uit een ballon gezien, de bewoonde plaatsen, versterkte punten, stellingen, wegen, terreinafsnijdingen, zelfs troepencolonnen zich vrij scherp tegen den omtrek afteekenen. Maar in een Indisch terrein zou men van dit alles niets zien, omdat er gewoonlijk niets van bestaatde verkenning uit den ballon zou doelloos blijken. De eenige gelegenheid, waarbij misschien met vrucht gebruik had kunnen ge maakt worden van een ballon captif, is voorgekomen bij het zoeken naar de juiste ligging van den kraton in Atjeh. Wij vertrouwen hiermede de belangrijkheid der brochure van den Kapi tein Van Dam van Isselt voldoende te hebben aangetoond en bevelen hare bestudeering met warmte aan. De Indische Infanterie-offlcier heeft bij het hundelvuur evenveel belang als de Nederlandsclie wapenbroeder. R. November 1880. Het hedendaagsehe gevecht. Gevechtsvor- men der Infanterie, Cavalerie en Artillerie door W. Booseboom, Kapitein van den Ge- neralen staf. Tweede deel. Het gevecht der Cavalerie. Het gevecht der Artillerie, 's Grrave.riha.ge. De Gebroeders Van Cleef. 1880. Spoediger dan wij, met het oog op den omvang van het werk, ver wacht hadden, verscheen het tweede deel van het boek van den Kapi tein lloosehoom, waarin als slot het gevecht der Cavalerie en dat der Artillerie behandeld worden. Het tweede onderdeel van het werk, dat de Cavalerie behandelt, begint met eenige opgaven omtrent de sterkte, organisatie, bewapening en indeeling van de ruiterij bij het veldleger in eenige Europeeschc staten. Wij zien daaruit, dat het verschil tusschen lichte en middelsoort-cuwalevie eigenlijk niet aan te geven en de verdee ling in zware en lichte cavalerie tegenwoordig om tactische redenen niet bepaald noodig en, met het oog op de tweeledige taak der ruiterij, ééne

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 659