hij den 12™ October 1865 op als commandant der 1« militaire afdeeling op JavaZijn bureau was bijzaak geworden. Eiken morgen bijna was hij op het oefeningsterrein der troepen van de verschillende wapens te vinden. Predilectie voor zijn vroegere wapen had hij niet. En kennis van de andere wapens Dat toonde hij, spoedig na zijne optreding in zijne nieuwe betrekking, te hebben. Zoowel theoretisch als practisch, méér dan menig officier van die wapens, die zijn geheele leven geëxer ceerd en gemanoeuvreerd en daarbij oorlogsondervinding opgedaan had Officieren, die van 18651869 in de le militaire afdeeling op Java ge plaatst waren, kunnen getuigen of hier van overdrijving sprake is. Whit- ton was afdeelingscommandant in den waren zin des woords. Zijne op merkingen bij de detailexereitiën der drie wapens, zijne inspectiën van de verschillende corpsen in zijn commandement, zijne leiding van de evo- lutiën, manoeuvres en marschen dieteerden gezond oordeel, kennis van zaken, belezenheid, wetenschappelijke kennis. Wie te Batavia in garni zoen was tijdens het bezoek van den Russischen Grootvorst Alexis aan die plaats, zal zich de groote manoeuvre herinneren, die ter eere van dien prins op het Koningsplein gehouden werd. Whitton was geen af- leelingscommandant meer, maar chef der IP afdeeling van het Depar tement van Oorlog. Om die manoeuvre, waarvoor eerst eene andere, looi bereidende plaats vond onder den toenmaligen afdeelingscommandant •en Ivolonel der Infanterie, die bijna altijd bij den troep had gediend voor Ien lioogen vreemdeling en zijne omgeving geen fiasco te doen maken, belastte Whitton zich welwillend met de leiding er van op den dag van het chouwspel zelf. Voorbereiding had hij slechts genomen in den vorm van ene bijeenkomst met de commandanten der verschillende troepenafdee- mgen m zijne woning, waar hij hun onder een cigaar, pratenderwijze en met eemge fiches tot verduidelijking het doel en het verloop der ïanoeuvre kalm en eenvoudig had medegedeeld. Er was niemand, die em met begreepEn toen op hot Bataviasche manoeuvreerterrein 2000 ian Infanterie, in 4 bataljons verdeeld, 16 stukken geschut en een eska- ron Cavalerie verschenen, had de manoeuvre plaats zonder dat er ééne •ut werd begaan, tot bewondering van alle omstanders en niet het minst an den Commandant van het leger zeiven, die er zich over verbaasde, eene Bataviasche manoeuvre zóó ordelijk en bedaard kon afloopen! dat niet eene nieuwe overwinning op zijne bedillers? Twee jaar tei bestormde diezelfde Kolonel der Infanterie de groote mesigit van tot bewondering der Indo-Europeesche en Hollandsche maatschap- lb Ei waren spaanders gevallen! Dooden en gewonden van ome zijde

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 104