94 225! Een schitterend wapenfeit, meldt de geschiedenis. Het zij zoo. Maar toch vroeg deze en gene, aan de manoeuvre voor Alexis denken de, met hoeveel verlies Wiiittox 'svijands Beitoer al Rulimdn den Atjehschen Malakmo wol had kunnen nemen, zoo hij den aanval en de bestorming geleid had. Was dat geene stille hulde aan zijne bekwaam heden? Ha de aftreding van den Luitenant-Generaal Andresen als Commandant van het leger, werd de Generaal-Majoor Whitton bij Gouvernements besluit dd. 30 Juni 1869, No. 1 belast met de waarneming van de aan dien hoogen rang verbonden moeilijke betrekking. Voor den opvolger van Andresen viel 's Konings keuze op den Generaal-Majoor titulair Kroesengepensioneerd Lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, zoodat de Generaal Wiiittox bij Gouvernements-besluit dd. 17 Juli d. a. v. No. 1 eervol van die waarneming ontheven werd. Eene der eerste groote gebeurtenissen onder het legercommando van Generaal Kroesen was de reorganisatie van hot Departement van Oorlog. De oude Generale staf werd de lie afdeeling (InfanterieCavalerie Per soneel en Militaire zaken) van het departement. Als chef van die afdeeling moest een Generaal-Majoor (de oudste) optredenom den Legercommandant in onvoorziene gevallen tijdelijk te vervangen. Een Generaal-Majoor, commandant der 1° militaire afdeeling op Java moest om die reden als onnoodig aangemerkt en door een Kolonel der Infanterie vervangen wor den. En zoo trad Wiiittox den 15en December 1869 feitelijk op als chef der IIC afdeeling van hot Departement van Oorlog, maar daar de defini tieve organisatie van dit departement, pecuniae causa, eerst in 1870 tot stand kon komen, bleef Wiiittox in zijne nieuwe betrekking met de function en de verantwoordelijkheid van commandant der le militaire af deeling op Java belast. Niet lang mocht de kundige opperofficier in zijne nieuwe omgeving blijven, waar het hem gelukt was, kalmte na agita tie te brengen. Den 25™ April 1870 vertrok hij per Messageries Im périales met een tweejarig verlof in hot belang zijner geschokte ge zondheid naar Europa. Van verlof teruggekeerdwerd hij bij Gouvernements-besluit dd. 6 Mei 1872, No. 32 als Chef der IIe afdeeling bij het Departement van Oorlog geplaatst. In deze betrekking bleef hij nog geen jaar, maar lang genoe; om daarin ook weder zijne arbeidzaamheid en werkkracht, tot'voorbeell voor zijne ondergeschikte officieren, ten toon te spreiden. Er is zeker in li

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 105