124 Omdat echter het aantal Kapiteins bij de Artillerie zooveel kleiner is dan bij de Infanterie, en voor genenin verhoudingveel meer zelfstandige betrekkingen zijn weggelegdgaat zeer mogelijk de proef neming bij de eersten voor anderen buiten het corps onopgemerkt voorbij, terwijl die der laatsten daarentegen niet wel zonder éclat kan plaats vinden. Alsnu terugkomende op de hierboven gestelde vraag, welke maatstaf van beoordeeling der infanteriekapiteins, naar onze denkbeel den, dan wel de goede zoude zijn, spreken wij als onze meening uit, dat het meest rechtvaardige middel zoude zijn, hen een zoo gedetail leerd mogelijk omschreven examen te doen afleggen, ten overstaan van eene permanente examencommissie. Men omschrijve namelijk met zorg, wat er van den examinandus in de verschillende vakken zal worden geëischtmen plaatse dien officier minstens één jaar te voren over bij een veldbataljon, in een der groote garnizoenen op Javabij voorkeur Weltevreden of Meester- Cornelis; men geve hem de faculteit, een zeker aantal leden der examencommissie, zonder opgave van redenente wrakenen bepale verder, dat een in dat examen geslaagd Kapitein niet dan om zeer overwegende redenen (ter beoordeeling van den Gouverneur-Generaal) van bevordering tot Majoor zal uitgesloten kunnen worden. Het behoeft geen nader betoogdat alleen een slagen in eenig examen voor de intellectueele waarde van den Kapitein geen eisch kan wezen om uitsluitend daarnaar te bepalen, welke mannen de hoofdofficiersplaatsen in het leger zullen kunnen bezetten. Behalve toch eene meer dan gemiddelde dosis verstand komt er nog zoo veel meer in beschouwing, vóór dat men ten slotte kan zeggen, dat de Kapitein in zijne nieuwe betrekking als Majoor op zijne plaats zal zijn. Daartoe dient ijver, zedelijk en militair gedrag, aplomb, de kunst van paardrijden, uiterlijk voorkomen, beschaving, huwelijksleven en nog meer te worden overwogen. Hoe dit evenwel ook zij, in- elk geval zoude, naar het ons voor komt, door de invoering van een examende groote grief van thans, het meten met verschillende maten, worden weggenomen en tegen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 135