Het groote nut van het bezit van een werkelijken Generalen staf was toch in den laatsten oorlog duidelijk gebleken. Den 8en Augustus 1868 werd bij Koninklijk Besluit door den toenmaligen Minister van Oorlog Van Muiken eene Stafschool opgericht, bestemd tot opleiding van officieren voor den Generalen staf (Art. 10). Hiermede was met het verouderde protectiestelsel gebroken. Uit het speciale doel dezer school volgde van zelf, dat jaarlijks slechts een beperkt getal officieren (vier) tot den cursus kon toe gelaten worden, aan wie met het oog op de schoone toekomst, die zij tegemoet gingen (meenden te gaan, althans) met recht groote eischen gesteld werden. Behalve reeds hooge vereischten ter toelating alsmede eeii moeilijk examen, werd onder strenge overgangsbepa lingen eene aanhoudende inspanning van lichaam en geest gedurende den 4-jarigen cursus gevorderd, om, na het voldoen aan een even moeilijk eindexamen, ten slotte het doel te bereiken: bevordering bij keuze tot Kapitein. De veelzijdigheid der eischen van het toelatingsexamenwaarbij o. a. aan wis- en natuurkundegeschiedenisaardrijkskundeteekenen, enz. eene ruime plaats was ingeruimd, duidde tevens aan, dat ook algemeene kennis voor den aanstaanden stafofficier werd nood zakelijk geacht. En terwijl nu aan het hoofd dezer Stafschool een man stond van groote bekwaamheden, bijgestaan door de meest verdienstelijke leerarenscheen het niet anders of zij zou gedurende een tal van jaren schoone vruchten voor het leger afwerpen. Maar niet aldus geschiedde het. Het duurde niet lang of tal van stemmen begonnen zich tegen de nieuwe inrichting te verheffen. Wekte zij reeds de ontevredenheid op van wel is waar enkele, maar bekwame en invloedrijke mannen, die meer met wiskunstige dan militaire studiën ingenomen, aan deze Het aandeel van den Generaal Booms in deze regeling wordt hier in eere herdacht. Volgens art. 13 van bovenvermeld K. B.minstens 4 jaar dienst als officier grondige kennis van het wapen, waartoe zij behooren, sterk lichaamsgestel, goed gezichtsvermogengoed militair voorkomen, beschaafde vormen, goed ruiter of aanleg om dit te worden, benevens eenstemmig gunstige beoordeelingen der betrokken chefs.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 13