131 Terwijl bij de ouderen, in den regel, zeker wel het een en ander van de scherpe kantjes van het vroeger geleerde is verloren gegaan, in alle gevallen de wetenschap intusschen is vooruitgegaan, is het voor hen in de eerste plaats van meer belang, de lessen der Krijgs school te volgen dan voor diegenen, welke nog niet lang geleden de banken der militaire scholen verlieten. Maar daarbij heeft ook de Staat er meer belang bijonder deze oudere in den regel eerder tot belangrijke betrekkingen geroepen officieren den wetenschappelijken zin te doen uitbreiden dan bij lien, die op den algemeenen gang van zaken vooreerst nog minder invloed kunnen uitoefenen. En juist zouden bij een vergelijkend examen de vacatures meestal door de jongeren worden aangevuld. Bovendien, afgescheiden van het staatsbelang, zou het billijk zijn, vragen we, ter wille van het eenige punten meer of minder behalen op een betrekkelijk licht examen waarvan de kennis eigenlijk voor ieder officier verplichtend zou moeten zijn de aanspraken, die meer ondervinding vooral in Indië geeftgeheel weg te cijferen In onzen meer critischen dan waardeerenden tijd wordt hieraan wel eens te weinig waarde gehecht! We zijn aldus gekomen aan de eischen van het Indische programma zelf. (Zie de A. A. O. O. van 1880 No. 23 en 32). Behalve de luttele toepassingen op Indisch gebied, zijn ook deze geheel overeenkomende met het door den Minister De Boo van Alderwerelt vastgestelde programma. Het bevat dus voor den krijgskundigen cursus alleen de kennis van talen en de eigenlijke militaire vakken, terwijl de bij de oorspronkelijke Krijgsschool (van 1875) gestelde eischen van wis- en natuurkunde en teekenen vervielen. Ook de eischen omtrent de talen zijn verminderdalleen is de kennis der Hoogduit- sclie taal, vroeger facultatief, thans verplichtend gesteld. Met het oog, dat de meeste militaire werken over tactiekstrategie, verster kingskunst, enz. in die taal geschreven zijn en hare kennis boven dien voor ieder beschaafd mensch wenschelijk is komt deze bepaling ons juist voor. Ook dat onder de eischen de Nederlandsche taal als afzonderlijk vak is opgenomen (gelijk we meenen op te maken uit het model

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 142