132 letter B van het proces-verbaal van het examen) kan niet anders dan goedkeuring verdienen. De redenen zullen we wel niet behoeven te ontvouwen. Men leze slechts de meeste ofïicieele stukkenDui delijkheid van vorm, juistheid van uitdrukking, helderheid van stijl zijn zeker voor den aanstaanden stafofficier onontbeerlijk. Intusschen, men wachte zich ook hier voor overdrijving; niets is zoo hatelijk als de pedanterie der schoolmeesterij. (Zie o. a. het reeds door ons aangehaalde verslag der Commissie van rapporteurs, waarin ue Heer Van der Schrieck zitting had.) Waar het programma, blijkbaar zoo veel als dit onder de gegeven omstandigheden mogelijk wasde eischen naar Indische toestanden toepasselijk maakteverwondert het ons, dat onder de talen het Maleisch niet is opgenomen. Zoo vinden we later onder de vereischten voor den intendan cecursus ook aardrijkskunde, zelfs van verschillende Eüropeesche landengevorderdis dit echter minder noodig voor de aspiranten van den krijgskundigen cursus, of laat men dit vak, als ook het Maleischter beoefening aan den cursus zelf overmaar dan verkeert de Intendance toch ook in hetzelfde geval Wat de bepalingen voor den cursus voor artillerie- en genieof ficieren betreft had men o. i., en vooral wat de Artillerie betreft, bij de verschillende elementen, waaruit dit wapen samengesteld wordt, slechts die kennis maar grondig van het wapen moeten vor deren, welke ter verdere studie bepaald noodig en onder ieders bereik was. Men heeft nu als het ware slechts een greep o. i. een willekeurigen gedaan. Ben gedeelte van de wiskunde alleen mechanica de natuurkunde in haar geheelen omvang en weer een deel scheikunde. Waarom? Wat dit laatste vak betreft, waarvan Deze vraag behoort niet aan de Indische, maar aan de Hollcindsche ontwerpers, aan het Ministerie van Oorlog, gedaan te worden. Van af het oogenblik, dat Indië onmachtig was, er zelf eene Stafschool op na te houden, is het verplicht, Holland in alles te volgen. Er is meer. Eene Wet voor de Militaire Academie wordt door de Ministers van Oorlog en Koloniën, een Koninklijk besluit tot reorganisatie der Krijgs school slechts door den Minister van Oorlog gecontrasigneerd. Redactie. Het is „natuurlijk hier de vraag niet of die combinatie van zulke heterogeene bestanddeelen tot ééne school onze sympathie heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 143