133 de kennis bij de verschillende wijzen van opleiding zeker niet door alle officieren evenzeer gedeeld wordt, en waarvan de eigen studie met zeer veel moeilijkheden gepaard gaat vooral in Indiëdit hadden we daarom liever maar geheel achterwege gelaten, en met de studie er van gewacht tot dat een geregelde cursus aan de Krijgs school daarvoor kon worden gevolgd. Waarom heeft men verder, bij een uitgebreid programma omtrent de artillerie-wetenschappen voor artillerie-officierenalleen aan de officie ren der Genie den eisch gesteldde vervaardiging van schetsontwerpen van duurzame en tijdelijke versterkingen Moeten zij niet even goed hunne verplichtingen kennen bij het in staat van verdediging brengen van sterkten, het ontwerpen van tijdelijke ruimtenenz., eischen voor den Artillerist gesteld Maar nog eensdit behoort meer eigenaardig tot het onderricht op den cursus zelf. Ook voor de toelating tot den cursus voor de Intendance zouden we nog des te meer de scheikunde achterwege gelaten hebben Wat verder de voor deze gevorderde aardrijkskunde betreft af gescheiden van onze opmerking hier boven zouden we aan de kennis der Nederlandsch-Indië omringende rijken de voorkeur geven boven die der voornaamste bronnen van bestaanstraat- en spoorwegen enz. van BelgiëFrankrijk en Duitsclilandthans op het programma voorkomende Maar ons hoofdbezwaar tegen de regeling van het examen voor den intendancecursus ligt elders. Werd bij de oorspronkelijke re geling der Krijgsschool ook de kennis van enkele militaire vakken (7) gevorderd, thans schijnt men dit niet meer noodig te oordeelen. Toch komt ons militaire kennis we zeggen niet voor den kwar tiermeestermaar voor den aanstaanden intendant in de eerste plaats noodig voor. Bij de veelsoortige wijze, waarop de Militaire administratie, ook Het toelatingsprogramma voor den intendancecursus bij de oprichting der Krijgs school eischte de kennis van de algemeene begrippen van natuur- en scheikunde welke noodig waren om met vrucht het onderwijs (bedoeld bij punt 6 van art. 6) in de kennis van grondstoffen en ivarenin betrekking tot de kleeding en verpleging der troepente kunnen volgen. (f) Elementaire kennis van de tactiekwapenkennis en versterkingskunst alsmede het militair recht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 144