137 Algemeene begrippen omtrent de uitwerking van het vuur. 10e. Versterkingskunst. De vluchtige en de veldversterkingskunst met eenvoudige toepassingen. Van de duurzame versterkingskunst: algemeene begrippen omtrent het doel en de inrichting van de verschillende onderdeelen van vestingen en forten, alsmede van den aanval en de verdediging dezer werken. Het examen zal gedeeltelijk mondeling en gedeeltelijk schriftelijk wor den afgenomen en heeft hoofdzakelijk ten doelte onderzoekenof de aspirant genoegzaam wetenschappelijk ontwikkeld is en voldoende militaire kennis bezit, om de lessen aan de tweede afdeeling der Krijgsschool met vrucht te kunnen volgen. Ofschoon dus eene zekere mate van positieve kennis in de hierboven opgenoemde vakken een onmisbaar vereischte is, zal minder op veel weten worden gelet, dan op gezond oordeel, vlugge opvatting en goede wijze van werken. III. Het examensub II bedoeldwordt in de maand Juni of Juli van elk jaar te 's Gravenhage afgenomen. De opgaven der officierendie aan het toelatings-examen wenschen deel te nemenmoetenmet de beoordeelinghen betreffende, van de chefs, onder wier bevelen zij dienenaangevuld met de consideration en adviezen van den betrokken Inspecteurvóór of op 1 Mei aan den Inspecteur van het militair onderwijs worden gezonden. De bovengenoemde autoriteiten brengen een gemotiveerd advies uit, ten aanzien van de vraagin hoever de betrokken officieren wat gedrag en dienstijver betreft, tot de tweede afdeeling der Krijgsschool verdienen te worden toegelaten. IY. Het toelatings-examen tot de tweede afdeeling der Krijgsschool wordt afgenomen door eene commissie, daartoe door den Minister van Oorlog te benoemen. V. Het bijwonen van het onderwijs in de vakken, bedoeld bij de punten a tot en met h van art. 13 van voormeld besluitis verplichtend. Afhankelijk als Indiê zich, ook in zake de opleiding zijner officieren aan eene Krijgsschool, van Nederland heeft gemaaktis het natuurlijk te verwachten, dat het, als tot dusverre steeds geschied is, de Hul- landsche beweging der bovenbedoelde reorganisatie zal moeten volgen. Vroeger of later, dit hangt af van de mate van diligentie der Haagsche Regeering. Intusschen lazen we in de rubriek Militair onderwijs van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 148