138 „Koloniaal verslag" van 1880 cle, met dat beginsel geheel in tegenspraak zijnde zinsnede: dat de bepalingen, gearresteerd bij Koninklijk besluit dd. 9 Juni 1880, Nederlandse^ Staatsblad N° 107, geene wijzigingen xoodig maakte van de bepalingengearresteerd bij Koninklijk besluit dd. 5 December 1879, K° 27! Ernst of kortswijl, zijn we geneigd te vragen. Of heeft de steller van die ongelukkige zinsnede de retroacta niet behoorlijk geraadpleegd? Misschien was het een lapsus calami! Vergelijken we toch de bestaande bepalingen voor Indië met de bestaande bepalingen voor Nederlanddan merken we dadelijk drie groote verschillen op, betreffende de toelatincj tot den krijgskundigen cursus der Krijgsschool van officieren der beide legers: Yoor de regeling van den intendancecursus aan de lie aldeeling der Krijgsschool voor Hollandsche officieren werden bij Koninklijk besluit dd. 7 September 1880 N° 8 de volgende bepalingen vastgesteld: Art. 1. De cursus voor Intendance duurt twee jaren. Art. 2. Het onderwijs in dien cursus omvat: a. de natuurkunde b. de scheikunde c. de kennis van grondstoffen en waren d. de voedingsleer e. het legerbeheer f. de intendancedienst en leg er verpleging g. de oorlogspolitiek en de oorlogsgebruike n h. de militaire aardrijkskunde en statistiek i. de Fr arische, Engelsche en Hoogduitsche talen j. paardrijden. Het getal der in dit artikel aangegeven vakken kan door Onzen Minister van Oor- log worden uitgebreid. Art. 3.. Onze Minister van Oorlog bepaalt, in hoeverre het bijwonen van het onderwijs in ieder der in het voorgaand artikel genoemde vakken verplichtend is. Art. 4. Jaarlijks wordt door Onzen Minister van Oorlog het aantal officieren van het leger hier te lande bepaald, dat tot den cursus voor Intendance kan worden toegelaten. Tot dien cursus kunnen ook worden toegelaten officieren van de landmacht in de koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen, onder zoodanige bepalin gen, als door Ons reeds zijn of bij nader besluit zullen worden vastgesteld. Art. 5. Tot dien cursus worden van het leger hier te lande toegelaten luitenants, die, be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 149