141 1880 niet kloppende bepalingen van het K. B. dd. 5 December 1879 nog bij Recueil Militair gepubliceerd werden Is dat overleg, samenwerking Intusschende voorstanders van het algemeenhoogerwetenschap pelijk militair onderwijs of hoe men die bijvoegelijke naamwoor den ook door elkander wil werpen hebben nu eindelijk volkomen hun zin. Met zorg is alles, wat speciaal op stafdienst betrekking hadvan het programma geschrapt Voortaan behoeft men dus voor der gelijke afdwalingen geene vrees meer te koesteren. Wij hebben er vrede mede, mits men in eene dergelijke inrichting voortaan niet meer de opleiding school voor de officieren van den Generalen staf wil zien. Daarvoor is meer noodig. Zeker behoort de stafofficier in de eerste plaats algemeene kennis te bezitten; maar dit maakt den stafofficier nog niet. Daartoe is ook eene speciale opleiding noodig, zooals de vroegere Stafschool die aanbood. Daartoe wordt verder vereischt een geheel leven van aanhoudende, gezette studie in dezelfde richting om steeds volkomen aan de roeping van den stafofficier te kunnen beantwoorden. Of vermeent men, omdat Frankrijk— dat land der uitersten (vóór de laatste Wet bleef men, ééns bij den Generalen staf zijnde, in den regel zijn geheele leven daarbij) bij de nieuwe Wet (art. 4) op den Generalen staf een termijn van vier jaren in vredestijd als maxi mum stelde, gedurende welken men achtereenvolgens bij den staf kan blijven dienen, dat men hiermede ook wel kan volstaan? Denkt men op die wijze bekwame stafofficieren te vormen, of zal men ze maar steeds voor het grabbelen hebben! (N.B. De Minister De Jloo van Alderwerelt achtte nog wel voor de eenvoudigste bureau- betrekkmg een termijn van vijf jaren noodig, en hieraan kon men Verdwenen zijn: de leer van den aanval en de verdediging van vestingen (dit is echter wellicht onder artilleriewetenschap en versterkingskunst te brengen); tactische en belegeringsoefeningen op de haart de landsverdediging de stafdienst; het militair gebruik van spoorwegen en telegrafen; de Fransche, Iloogduitsche en Engelsche tulen; en het paardrijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 152