dit met het Nederlandsche programma overeenalleen was het voor zoover noodig naar speciaal Indische toestanden gewijzigd. De bo venvermelde, in Nederland zooveel tegenstand ontmoetende bepaling omtrent de bevordering bij keuze na het voldoen aan het eindexamen was echter hierbij niet opgenomen. De officieren, die met vrucht den cursus hadden doorloopen, keerden naar hun wapen terug of werden tot verschillende stafwerkzaamheden gebezigd, tot zij bij vacature hierbij definitief geplaatst werden. Binnen een niet te geruimen tijd zou dus Indië een uitmuntend corps werkelijke stafofficieren bezittengeheel tehuis op Indische terreinen en in Indische toestanden. Helaas, 't valt soms zeer moeilijk, idealist te blijven in Indië Die Stafschool zou geld kosten. Want, daar men toch geene school zonder leeraren kon hebben het omgekeerdè schijnt beter te gaan; 't begint er hier en daar naar te gelijken en men dezen vooralsnog, bij gebrek aan voldoend geschikt personeel in Indiëuit Nederland moest ontbieden, zouden hieraan noodzakelijk eenige uitgaven ver bonden zijn geweest. Maar laat ons alvorens zien, wat in Nederland plaats had. Daar was intusschen de oud(e) stafofficier, de Kolonel Enderlein als Minister van Oorlog opgetreden. Weinig met de nieuwerwetsche wijze van opleiding voor den Generalen staf ingenomenwas zijn eerste ook nagenoeg eenigste werkdie Stafschool omver te halen, waartegen reeds, gelijk we hierboven vermeldden, zulk eene groote oppositie bestond. Waarlijk, zijne hand had wel wat beter te doen gehad, ware dat ook minder gemakkelijk geweest! Bij Koninklijk Besluit van 28 Juli 1875, No 10 werd de Staf- In vele opzichten kunnen we ons wel met deze wijziging vereenigen. Zeker had het eindexamen veel nadeelen, dat soms slechts de keus liet tusschen bovenmatige bevoorrechting bij het wèl of onverdiende benadeeling bij het metf-slagen. Maar aan den anderen kant moet men erkennen, dat, waar men bij de groote voordeelen in Nederland zelfs slechts éénmaal het volle getal van 4 candidaten per cursusjaar be reikte, het geval zich in Indië had kunnen voordoen waar de gelegenheid tot studie moeilijker is en de bezwaren grooter zijn dat de bronnen spoedig geheel waren op gedroogd. Bovendien, de deur was wêer wijd opengezet voor protectie, en examens zijn meestal een noodzakelijk kwaad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 15