157 Hen, die zich op de hoogte willen stellen van de vele proeven, elders reeds in deze richting genomen, behooren eens kennis te nemen van de beschrijving van een buskruitvat, onlangs door den Generaal Brialmont ontworpen en aan den Belgischen Minister van Oorlog ter goedkeuring voorgesteld. Dit vat, van zink vervaardigd, heeft den vorm van een cilinder, 4 dM. in middellijn en 5,47 dM. hoog; in het grondvlak bevindt zich eene opening, die toelaat, het vat volkomen te ledigen. De her metische sluiting dezer opening wordt op eenvoudige en weinig kostbare wijze verkregen door in haar aan te brengen een ringvormigen beker en daarop te plaatsen een looden dopdie verder vastgezet wordt met gemakkelijk aan te brengen en weg te nemen mastiek van loodmenie en baryth sulphaat. Deze sluitingswijze schijnt verkieslijk boven die met schroef en moer, aangezien deze door de oxydatie van de schroef gevaren aanbiedt. Chemische omwerking van het zink op het buskruit wordt voorkomen, door het vat inwendig twee malen met zinkwit te bestrijken en hierover geteerd papier te plakken. Deze vaten wegen 8,8 KG.; de prijs in Europa komt op ongeveer ƒ6,50 per stuk; geplaatst op de daarvoor vervaardigde stellingen, verminderen zij de vroegere bergruimte (met houten tonnen) met 25°/0. Ten einde de hermetische sluiting en de verdere soliditeit te constateeren, werden 2 met buskruit gevulde vaten naast verschillende tonnen van andere constructie geplaatst in een der vochtigste magazijnen van de Antwerp- sche stelling, 2 dergelijke in een locaal, waar de temperatuur aan vele veranderingen onderhevig was, en eindelijk 2, hij wijze van geweldproef, in eene met water gevulde gracht. Deze proeven heeft het boven beschreven buskruitvat met het beste gevolg doorstaan, zoodat op last van den Belgi schen Minister van Oorlog onmiddelijk tot eene eindproef op groote schaal is overggegaan. De buskruittonnen van djatihout met rotan-bandenaan den Artillerie- constructiewinkel te Soevabaja vervaardigd, wegen 5,8 KG. en kosten meer dan 6, volgens eene becijfering indertijd door mij aan deze inrichting gemaakt. Zij worden zelfs duurder dan die van metaalomdat zijhoe hecht ook geconstrueerd, toch aan vele herstellingen onderhevig blijven, na een betrekkelijk kortstondig gebruik zelfs vernieuwd moeten worden en ook minder bergruimte opleveren dan de hier aangeprezen vaten. Aan die inrichting worden jaarlijks belangrijke bestellingen van houten tonnen gedaan, niet alleen voor bewaring van buskruit, maar ook om te worden afgeleverd aan de Pyrotechnische werkplaats, tot het verpakken en verzenden van patronen. Hoe men er toe gekomen is om buskruittonnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 168