158 niet alleen te gebruiken voor het opbergen van patronen, maar ze zelfs daarvoor opzettelijk aan te makenis mij nooit duidelijk geweest. Waarom worden hiervoor niet uitsluitend bestemd kisten, welke van elke gewilde groot te zijn te vervaardigen, die, door ze inwendig met blik te beldeeden, uitwendig te teeren of te verwen, veel minder doordringbaar voor de buitenlucht kunnen worden gemaakt, die zich beter eigenen voor de inpakking dei- vierkante pakjes patronen, minder spoedig herstelbaar, gemakkelijker te openen en te sluiten en, wat kier het zwaarste mag wegenveel goedkooper zullen zijn J. L. Swaet, le Luitenant der Artillerie. Kartetsen tot 8"" Berg. In de 12e aflevering van den vorigen jaargang van dit tijdschrift wordt door den len Luitenant der Artillerie J. L. Swart eene verhandeling ge leverd over de kartetsen en voornamelijk die tot 8™ Berg besproken en beoordeeld. Daar de schrijver bij de lezers van dit tijdschriftdie minder op de hoogte van deze quaestie zijn, misschien de meening ingang zou doen vinden, dat door de betrokken autoriteiten in eene zoo belangrijke zaak eene groote onverschilligheid zou zijn betoond, zoo hebben we ons verplicht geacht, aan de redactie van dit tijdschrift eene kleine plaatsruimte te verzoeken ten einde het verhandelde nader toe te lichten en, -waar noodig, te weêrleggen. De verschillende uitkomstenbij het schieten met kartetsen verkregen, hoofdzakelijk wat betreft het niet verbrijzelen in den vuurmond, mogen oogenschijnlijk vreemd zijn, doch bij eenig nadenken is daarvoor wel eene oplossing te vinden. De meerdere portee van het gebruikte buskruit, vuurmonden waaruit reeds vele schoten zijn gedaan, en kartetsen die door vervoer veel geleden hebben en waarvan de kogeltjes niet meer zoo vast zittenoefenen zonder eenigen twijfel een gunstigen invloed uit op het uit elkaar slaan van de kartetsen in den vuurmond, en het is zeer waarschijnlijk, dat in de jaren 1873, 1877 en 1878toen bijna alle kartetsen bij de oefeningen in den vuurmond verbrijzeld zijn, deze factoren hebben medegewerkt om die uitkomsten te verkrijgen. Verder moet ook wel in aanmerking worden genomen, dat practische oefeningen geene proeven zijn, en het zeer wel mogelijk is, dat eenige

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 169