school opgeheven en naar het voorbeeld van Pruisen eene Krijgs school opgericht. Dit zou dan geene speciale vakschool de groote ergernis der geleerden maar eene school tot verkrijging van algemeene ken nis zijnwaarvan de poorten voor een iederdie de wetenschap om haar lief had, wijd zouden open staan; want ook dat was eene der groote grieven tegen de vroegere instelling, dat slechts zoo weinigen waren uitverkoren (N.B. slechts éénmaal was het getal vacatures vervuldknap te worden. Dienovereenkomstig werden de eischen van het toelatingsexamen verlichthet eindexamen afgeschaftde vierjarige door een driejarigen cursus vervangen (zeker ook tot verspreiding van meer kennisen een grooter aantal plaatsen opengesteld. Terwijl alsnu, gelijk boven geschetst, het werkelijk tot stand komen der Indische Stafschool op de klippen van allerlei geldelijke en andere, geldige bezwaren dreigde schipbreuk te lijdenverscheen daar die Nederlandsche Krijgsschool als de reddende lichtbaak in den nood! Even als enkele wetten eene bijzondere geschiktheid voor alle hemelstreken bezittenwerd ook deze nieuwe instelling v-oor Indië heilzaam bevonden; en aldus ging bij K.B. van 30 Maart 1876, Ko 19 de Indische Stafschool in den prullemand, en werd de Ne derlandsche Krijgsschool de Alma Mater voor de aanstaande Indische stafofficieren. Aan dit besluit werd terugwerkende kracht verleend, zoodat de op de Stafschool aanwezige officieren slechts de keus hadden, naar hun corps te worden teruggezonden of zich aan de nieuwe bepalingen te onderwerpen. Zeker werden daardoor met één slag hunne rechtmatige uitzichten, waarvoor zij gewerkt, moeite noch kosten ontzien had den, den bodem ingeslagen; maar nadeeliger nog en van langeren duur werkt het verloren geloof in den trouw van het Koninklijk woord. Dat ook geen der leden der Staten-Generaal, zoo trouw anders op- hun post, waar het de verdediging geldt van het reclit tegen ministerieele willekeurzich meer ernstig deze zaak heeft aan getrokken, is onverklaarbaar. Overwegende toch (G. B. dd. 23 Juni 1876, No. 1.) 1 dat eene degelijke, wetenschappelijke opleiding een hoofdvereischte is voor den stafofficier en dat tot zoodanige opleiding met vrucht kan partij getrokken wor- den van de voornoemde Krijgsschool;

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 16