7 zou nog op een nader te bepalen tijdstip een technische cursus voor artillerie-officieren verbonden zijn geworden, maar ondanks alle drin gend gevoelde behoeften, dorst naar wetenschap, enz. heeft zich, naar wij vermeenen, niet een aspirant hiervoor aangeboden, en werd dat tijd stip ad calendas graecus verschoven. Ook was aan deze inrichting nog een cursus voor Intendance (al léén voor Nederlandverbonden; een maatregel, die meer onze sym pathie wegdraagt dan die technische cursus. Generale staf en Intendance toch, die tweelingdiensten voor legerbeheer en legerverple- ginggrijpen zoo nauw in elkander, dat aan eene school, aan de wetenschappen voor de eene dienst gewijd, een cursus voor de an dere dienst niet mag ontbreken. Intusschen kwam toch ditmaal de eerste aanval op de Krijgs school niet van vijandelijke zijde. "Wij gaan nu stilzwijgend eenige minder belangrijke wijzigingen voorbij, uit vrees anders te veel van het geduld onzer lezers te vergen. Een paar jaar waren verloopen, en evenveel malen had het Minis terie van Oorlog van hoofd verwisseld. Qa va sans dire. Thans echter1878 blonk eene ster van de eerste grootte aau den nachtelijken hemel van Nederland''s defensiewezen. De Roo van Alderwereltde heldere denkerde groote staatsmanNeder lands eerste krijgskundige specialiteit. Zoo iemandhij kon de duisternis doen wijken Minister gewordenoordeelde hij in de eerste plaats het verkrijgen van een deugdelijken Generalen staf noodig, en wel bij ivettelijke regeling (f). Hiertoe behoorde o. a. eene aanschrijving van den Minister van Oorlog van 2 April 1876, No. 71 P., waarbij het toelatingsexamen eenigszins gewijzigd werd, maar waar in wederom bij aanschrijving dd. 19 April, 1876, No. 96 P. verandering gebracht werd. De cursus voor Intendance werd daarbij van één op twee jaar gebracht, en de be paling gemaakt, dat voortaan in den regel niemand meer bij de militaire Intendance zou worden geplaatst dan die den cursus met goed gevolg liad doorloopen. Gelukkig, dat deze bepaling niet op Indië betrekking hadtrouwens, men had er dan wel eene mouw aangepast! (f) »Opdat"gelijk de nota van toelichting, behoorende bij het wetsontwerp aangeeft„de officieren zouden weten, waaraan zij zich te houden hadden, en het niet meer zou kunnen gebeuren, wat in 1875 heeft plaats gevonden, dat aan de recht-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 18