182 bevolking van circa 23 millioen zielen, die in gewoontenzeden en godsdienst zoo hemelsbreed van ons verschillen, aan ons moeten hechten. En daartoe kan, naar ons inzien, alleen dienstig zijn een wel ingericht burgerlijk bestuur, ondersteund door eene gewapende macht." Wij miskennen de diensten van het civiel bestuur niet. Wij leggen geene blaam op de verrichtingen der ambtenaren. Wij doen aan hunne verdiensten niets te kort, zonder die evenwel te overschatten zoo als dikwijls gedaan wordtmaar wij protesteeren tegen het begrip, dat een officierwien het vereenigd civiel en militair gezag wordt opgedragen, niet met evenveel zachtheid en gematigdheid eene In- lanclsche bevolking zoude kunnen regeeren als een civiel ambtenaar. Het komt er slechts op aanwien de Regeering met het voeren van dat gezag belast. Dat zij meer dan eens eene verkeerde keuze heeft gedaanwillen wij niet ontkennenmaar de gevallendat zij zich in de keuze van civiele ambtenaren heeft vergist, die zoodanige zachtheid en gematigdheid niet bezaten en zoodoende expeditiën uitlokten, die door het beleidde zachtheid en gematigdheid van officieren moesten worden beëindigdzijn niet zeldzaam. Toch zijn wij het met den Heer Francis eens, dat in eenivel inge richt bestuur geen officiermaar een civiel ambtenaar het gezag moet voeren. Wij zijn de leer niet toegedaan, dat in zoodanig bestuur het militair element moet bovendrijven. In eiken welgeordenden staat zal in normale toestanden het civiel element moeten besturen. In Frankrijk moge men nog de leer toegedaan zijn om koloniën door officierenvoornamelijk van de Marinete laten besturenvan dit denkbeeld komt men ook daar langzamerhand terugdaarbij vergeto men niet, dat in dat land de Minister van Marine tevens Minister van Koloniën is. Ook in de Engelsclie koloniën worden officieren met allerlei civiele betrekkingen belast; maar daarbij vergete men niet, dat de elementaire opleiding van den Engelschen officier veel meer waarborgen geeftover niet-militaire aangelegenheden ruimere begrip pen te hebben dan de Fransche en het gros der Indische officieren. Wat verstaat men echter in Indië onder een wel ingericht bestuur? Wij zouden zeggen, een bestuur dat reeds goed georganiseerd is en eene bevolking heeft, die in vrede leeft, Indien nu alle onze buir

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 193