- 188 ISTa dat dit voorschrift ter dienste van de troepen in de le militaire afdeeling op Java was samengesteld en afgedrukt, ontving ik van den Majoor Pel ter lezing eene juist per mail ontvangen „Hand leiding voor de evolutiën en de manoeuvres der drie wapens, ten dienste van liet leger in Nederlanddoor J. J. Van MuikenLuite nant-Generaal, 1866." Met den inhoud van dat nuttig werk nu bekendis het niet noodig geoordeeld, het in Indië gemaakte voorschrift te veranderen of te vermeerderen met de bijzondere commando's met uitvoering, zooals die in de genoemde handleiding voorkomen; bevattende het voor schrift voor de le militaire afdeeling geeue andere commando's dan van de (infanterie) Linieschool, die tot grondslag werd genomen; terwijl de noodzakelijkheid van nog andere commando's voor den brigadecommandant niet is gebleken, en ook de bevoegdheid niet bestaat om nog andere commando's op eigen gezag voor te schrijven. Batavia, September 1867. De Commandant der le militaire a fdeeling op Java Whitto n. 1. Zonder in bijzondere beschikkingen te treden, welke de om standigheden en de plaats bij het gebruik der aan eene massa In fanterie of Cavalerie toegevoegde Yeld-artillerie kunnen vereischen zal dit voorschrift slechts dienenom de bewegingen der Artillerie te bepalenwanneer dezemet Infanterie vereenigdde evolutiën van liniedie in het 4de stuk van het „Reglement op de exercitiën en manoeuvres van de Infanterie" voorkomen, moet uitvoeren. Hoewel men verondersteltdat aan elke brigade Infanterie eene batterij wordt toegevoegdis het hierna volgende echter ook van toe passing bij eene indeeling van meer of van minder dan acht stukken bij eene brigade, gelijk ook wanneer de vleugels der brigade door halve batterijen of door sectiën bezet worden. 2. In dit stuk heeft men, tot volgorde der verschillende bewegingen ALGEMENE BEPALINGEN". Langs autographischen weg, voor rekening van den samensteller. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 199