198 NB. W anneer eene batterij niet op een der vleugelsmaar tussehen de bataljons is ingedeelddan zal de batterij zich formeeren in de ruimte, die zij tussehen de bataljons beslaat, buiten de rechter [linker] zijde, wanneer de colonne den rechter [linker] vleugel vóór krijgt; dat is in het algemeen achter de linie tegenover de batterij intervalle. Staat de Artillerie „in batterij" op het oogenblik van de for matie of den afmarsch in colonneen zoude de batterij om aan de tegenovergestelde zijde der colonne te komen, deze moeten doortrekken, terwijl de infanterieeolonne reeds in marsch is dan doet de Artillerie dit niet, maar blijft aan de zijde, waar zij is, tegenover hare intervalle, tussehen de bataljons marcheeren. Do Artillerie zorgt den noodigen afstand te bewaren van het vóór haar staande [mareheerende] bataljonterwijl het volgende bataljon ook zorgt, den afstand zoodanig te houden, dat bij het in bataillo komen de Artillerie weder behoorlijk plaats heeft. Overigens wordt gehandeld naarmate van de te ontvangen bevelen, den toestand van het terrein, enz. Wil men de infanterielinie met den marseh uit de flank van den rechter [linker] naar den linker [rechter] vleugel laten afmarcheeren, clan moet de Artillerie van den i'echter [linker] vleugel gewaarschuwd worden om dadelijk met stukken in colonne achter de linie langs te trekken, met hare dekking aan het hoofd. Zie voor de plaatsing van de Artillerie bij de colonne fig. 1. 2" afdeelmgart. 2. BEWEGINGEN EENER COLONNE OP GEHEELEN AFSTAND. b. Hierbij regelt zich de Artillerie naar de bewegingen der colonne, (zie ook voor den afmarsch, 2" afdeeling, artikel 1) en zal zij haren marsch zoodanig moeten richten, dat steeds goede afstand en evenwijdige strekking en overeenkomstige gang bewaard blijven. Wordt bevolen of vordert het terreindat de Artillerie in de ma- uoeuvreercolonne tijdelijk plaats neemt, dan geschiedt dit aan het hoofd vóór de Infanterie of achter het bataljon, dat aan het hoofd is en hetwelk danals de weg het toelaatmet versnelden pas in ge- slotene colonne oprukt. De batterij aan den staart volgt de colonne; zoodia het kan, hernemen de batterijen hare plaatsen, en herstelt zich de colonne in den gewonen vorm. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 204