194 Kan de Artillerie langs een kleinen omweg, zonder gevaar en zonder te groote inspanning, voorwaarts komen, dan geschiedt dit om den infanteriecolonneweg niet slechter te maken. Zie verder de voorschriften voor marcheerende Artillerie in de Batterjjschool [Aan hangsel] en de artillerietactiek. NB. Is eene batterij tusschen de bataljons opgesteld, dan kan zij ook tus- sclien do bataljons marcheerenwaartoe de ruimte dan aanwezig is. 7. Wanneer tot verandering van directie gecommandeerd wordt Hoofd der colonne links [rechts\ zal de batterij aan het hoofd de beweging eenvoudig volgen, in dien, van de batterij af, gewend wordtmaar geschiedt de verandering- van directie naar de zijdewaar de batterij naast de colonne isdan zal dadelijk, na stukken linksomkeert, 70 a 80 passen worden terug- gemarcheerd en daarna weder linksomkeert gemaakt en met het hoofd der colonne rechts links] of halt rechts [links] de bepaalde plaats aan het hoofd der colonne weder worden ingenomen. De batterij aan den staart volgt de bewegingen der colonne. 8. Bataljons Halt. De batterijen houden bij tijds halt. 9. Contramar cheer en. Indien niet anders bevolen wordtzal de batterij aan het hoofd der colonne op dit commando dadelijk 100 passen voorwaarts gaan, hoofd der colonne links [rechts] maken, de colonne kruisen en bij tijds hoofd der colonne links [rechts] maken, laatste sectiën in de strek king van het hoofd der colonne, om de stelling in te nemen als aan den staart eener infanteriecolonne. De batterij aan den staart der colonne marcheert dadelijk, met sectiën rechts (links) om af, de colonne voorbij en op 40 passen buiten haar met sectiën links (rechts) afmarcheeren, langs de co lonne, zoodat, na stukken linksomkeert, de batterij in de stelling- komt als aan het hoofd 'eener colonne. Zie fig. 2. NB. Is eene batterij tusschen de bataljons ingedeeld, en wordt door do colonne de contramarsch uitgevoerd, dan blijft de Artillerie staan, indien zij feitelijk in de colonne staat, totdat nadere bevelen wor den gegeven tenzij er plaats is om dadelijk met de stukken links omkeert te makenhetgeen anders eerst geschiedt bij den marsch van de colonne,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 205