196 gedeelte der colonne, waarbij zij zich bevinden; elke batterij over eenkomstig het boven aangegevene. Zie fig. 3. 14. Ter rechter 'linkerzijde in bataille. Zoodra de batterij aan het hoofd der colonne van deze beweging onderricht is, en deze op haar zal geschieden, stelt zij zich rechts (links) in batterij op de plaats, waar zij zich bevindt. Geschiedt echter de ontwikkeling der colonne op de voorste afdee- ling der Infanteriedan moet deze batterij, door eene wending met stukken linksomkeert, spoedig haren afstand in linie nemen en zich vervolgens links of rechts in batterij stellen. De batterij aan den staart der colonne volgt de beweging, wendt met sectiën rechts of linkszoodra de laatste sectie 50 pas voorbij den vleugel, waartoe de batterij behoortgekomen is, en, genoegzaam voor de linie gekomen zijnde, stelt zij zich voorwaarts in batterij. NB. Indien eene batterij tusschen de bataljons is ingedeeld, dan volgt zij en voert uit de beweging, volgens de beginselen, m deze afdeeling aangegeven. Heeft de Artillerie, tusschen de bataljons opgesteld, toch een bijzonder dekkingsdetachement, dan zal dit zich ophouden op een der vleugels in de richting van de algemeene lijn van bataille of achter den naasten vleugel van het nevenbataljon, of in het algemeen zoo als door den artilleriecommandant zal worden verzocht. 17. Indien niet met eenige veronderstelling gemanoeuvreerd, maar eenvoudig uit de Linieschool geëxerceerd wordt, dan kan men ook de bat terijen bij de formatiën in bataille, in dit artikel genoemd, in de algemeene richting „in bataille" laten opmarcheeren [aldus niet „in batterij" komen.] Dit zal dan door den brigadecommandant gelast worden, of ook op het exercitieveld door den commandeerenden officier der Artillerie kunnen worden gevraagd. Bij het uitvoeren eener veronderstelling zal uit den gang van de manoeuvre genoegzaam blijken, welke orde de Artillerie bij den opmarsch of de formatie in bataille moet aannemen. Bij het in batterij komen zal dan op doorsneden [geaccidenteerd] terrein door de Artillerie worden toegepast wat omtrent de opstelling van het geschut in de Batterij school [Aanhangsel] geleerd wordt, m verband tot het doel der manoeuvre en de aanwijzingen van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 207