198 hevig vervolgt en de achterhoede zich kan noch mag ophouden." Bij de toepassing dezer manoeuvre door eene ingedeelde batterij, moet bij elke den vijand front biedende sectie een detachement In fanterie of Cavalerie worden gevoegdwelk detachement zich, nadat de beide schoten gevallen zijn, zoo noodig, op den vijand stort en aan de stuk ken tijd verschaft om aan te haken en terug te trekken. Het dekkings detachement trekt daarna ook met snelheid terug en zorgt, zoodra doenlijk, het front der achterwaarts opgestelde sectiën vrij te maken. Deze manoeuvre wordt zoolang herhaald, totdat de achterhoede een punt bereikt heeft, waar zij stand kan houdenin welk geval de batterij zich weder vereenigt. 3" af deeling, art. 1. DE GESLOTENE COLONNE EN DE BA TALJONS IN COLONNE OP HET MIDDEN FORMEEREN. 18. Op de l8te divisie van het le bataljon achterwaarts (voor waarts) in geslotens colonne. Bij de formatie achterwaarts stelt de batterij van den rechter vleugel zich op de linker sectie achterwaarts in colonne, en de bat terij van den linker vleugel marcheert op de rechter sectie achter waarts af en neemt hare plaats in, 50 passen links en achter aan den staart der colonne. Bij de formatie voorwaarts marcheert de rechter vleugelbatterij op de linker sectie achterwaarts af en stelt zich, door linksomkeert, op hare plaats aan den staart der colonne, terwijl de batterij van den linkervleugel op de rechter sectie voorwaarts, half rechts, afmar cheert om zich te stellen 50 passen links van het hoofd der colonne. Stonden de stukken „in batterij," dan worden de toepasselijke commando's gedaan, om tot de boven aangegeven colonnestelling te geraken. Ook kunnen de batterijen, wordt dit bevolen, in batterij blijven om het samentrekken der colonne te beschermen en zich daarna bij deze te voegenof zoo als zal worden bevolen. 19. De beweging en plaatsing der Artillerie bij het samentrek ken der colonne op de laatste divisie van het linker bataljon of op eene der divisiën van een der bataljons in het midden, rechter- of linker vleugel vóór, volgt uit het bovenstaande en de algemeene bepalin gen van dit voorschrift. NB. Is eene batterij tusschen de bataljons opgesteld, en worden de

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 209